top
Envirofilm 2009
sken

Fotografie Andreja Bána pozastavili čas,
aby sprítomnili okamihy a podali výpoveď...

Ak vyvrcholením festivalu Envirofilm 2010 bol slávnostný ceremoniál odovzdávania cien na Zvolenskom zámku, tak čerešničkou na festivalovej torte nesporne bolo piatkové večerné stretnutie s Andrejom Bánom.

Fotograf a publicista Andrej Bán je jedným z mála slovenských novinárov, ktorý sa už roky neúnavne venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci ľuďom v ohrození. Spolu s ďalšími slovenskými novinármi založil v roku 1999 neziskovú mimovládnu organizáciu Človek v ohrození. Jej poslaním je pomáhať ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof.

Andrej Bán nás prostredníctvom svojich fotografií zaviedol na miesta ľudského utrpenia, na ktorých by sa zrejme nikto z prítomných nechcel ocitnúť. On a jeho ľudia z organizácie Človek v ohrození sa tam ocitli. Z vlastnej vôle a s úmyslom pomôcť. Aj pomohli. A pomáhajú...
Do Haiti Andrej Bán a jeho kolega prišli dva týždne po zemetrasení. A jeho fotografie dokumentujú všetku tú ľudskú beznádej a hrôzu... ale aj nádej. Tá je vždy. Tu konkrétne aj v podobe detí, ktoré z PET fliaš vyrábajú všeličo, čo sa zíde k životu, napríklad lavičky...
Medzi zábermi z Haiti je „nocľaháreň“, na ktorú sa hlavné mesto Port-au Prince zmenilo každú noc. Rovnako tak štadión, kde si desaťtisíc ľudí za pár minút vytvorilo núdzové príbytky. „V tomto provizóriu tam zrejme žijú dodnes,“ povedal Andrej Bán. Ocenil ľudskú dôstojnosť Haiťanov, ich zmysel pre hygienu a čistotu. Bolo úžasné vidieť na ruinách čističa topánok, čisto oblečené deti v provizórnych školách, či staršie dámy v snehobielych bielych blúzkach a oblečení sťaby z čias kolonializmu s kulisou zrúcanín v pozadí...
MVO Človek v ohrození realizuje v Haiti štyri projekty, všetky zamerané na jednu dedinu, ktorú chcú komplexne „vrátiť do života“. Na otázku z publika, kedy sa Haiti zotaví, Andrej Bán odpovedal: „Za päť rokov?“
Ďalšou zastávkou na ceste ľudského utrpenia bol Afganistan a fotografie, z ktorých behá mráz po chrbte. „V Afganistane je dnes 85 tisíc ľudí bez ruky či nohy,“ komentoval zábery beznohých a bezrukých ľudí Andrej Bán. MVO Človek v ohrození tam opravovala školy a pripravila projekty globálneho vzdelávania.
Gruzínsko... Andrej Bán tam bol počas vojny a odvtedy aspoň 5 razy. „Štvrť milióna Gruzíncov žije v hrozných podmienkach. Tí ľudia sú zabudnutí...“
Z Gruzínska sme prešli do Kosova.
„Kosovo, Balkán... Moja zamilovaná oblasť. Bol som tam štyridsaťpäť razy... Mám rád balkánske filmy, hudbu... „Kosovo je pre mňa príkladom, že nie sú vinné národy, ale jednotlivci...“

O Kosove urobil knihu – Kosovo.
Fotografie Andreja Bána pozastavili čas, aby sprítomnili okamihy, čo poznačili ľudí i krajinu, a aby podali výpoveď aj tým, ktorí neboli na mieste a mali by poznať pravdu... (Z anotácie ku knihe Kosovo.)

Andrej Bán sa na svojich fotografiách vždy snaží ukázať obyčajných ľudí prežívajúcich (aj umierajúcich) v ťažkých, hraničných životných podmienkach. Tak je tomu aj na fotografiách s Pakistanu, z ktorého sa vrátil len krátko pred piatkovým stretnutím na festivale v Banskej Bystrici. Porozprával nám príbeh dievčatka bez nôh. O utečeneckom tábore, v ktorom žije stotisíc ľudí, ktorí ušli pred Talibanom... Andrej Bán sa na poslednej návšteve Pakistanu venoval aj téme drogových závislostí.
A napokon Srí Lanka. Po dvoch rokoch misie MVO Človek v ohrození na Srí Lanke slovenskí dobrovoľníci vystavali slovenskú dedinu za 17 miliónov slovenských korún. Jeden dom za 6 tisíc eur. A domčeky, ako sme videli na fotografiách, sú to veľmi pekné. Jednoduché... Samozrejme, na ich výstavbe sa podieľali aj domáci, dedinčania. Tiež dobrovoľne. Ako inak? Veď sú pre nich.

Andrej Bán po sérii fotografií z každej krajiny diskutoval s publikom. Zaujímavé, fundované otázky, pohotové odpovede a v nich množstvo ďalších zaujímavých informácií. Jednoducho, skvelý večer so skvelým človekom a vnímavým publikom...

Za desať rokov existencie organizácia Človek v ohrození realizovala projekty v 20 krajinách sveta. Momentálne sú to dlhodobé projekty v piatich krajinách. Chcete (dobrovoľne) pomáhať aj vy? Kliknite si na: http://www.clovekvohrozeni.sk/

Anna Gudzová

 

 

 

 

© SAŽP 2010