Z histórie festivalu ENVIROFILM

Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM vznikol v roku 1995. Odvtedy sa každoročne v máji oceňujú najlepšie snímky filmových tvorcov z celého sveta. V porote sedávajú známe osobnosti z oblasti filmovej dokumentárnej tvorby, žurnalistiky a ekológie.

Festival sa svojou profesionálnou úrovňou a kvalitou súťažných filmov zaradil medzi svetové špičky podujatí propagujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia. Svedčí o tom aj ocenenie za zvyšovanie environmentálneho povedomia verejnosti prostredníctvom filmu a ďalších médií. Osobne ho v roku 2000 prišiel do Banskej Bystrice odovzdať výkonný riaditeľ Royal Award Foundation z Dánska. Ďalšie ocenenie sa festivalu ušlo od primátora Banskej Bystrice v roku 2005.

O desať rokov neskôr čakal festival dôležitý míľnik. V roku 2015 ENVIROFILM spája sily s EKOTOPFILMOM. Výsledkom partnerskej spolupráce dvoch významných tradičných podujatí je Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM. V rovnakom čase na dvoch miestach (Bratislava a Banská Bystrica) spoločne propagujú myšlienky ochrany životného prostredia a možností trvalo udržateľného rozvoja.

Inak tomu nebude ani na súčasnom, 23. ročníku s podtitulom Na konci evolúcie nie je krása. Zo súťaže z tisícky prihlásených dokumentárnych snímok vzišla stovka filmov, ktoré budú premietané v kinách. Sprevádzať ich budú rôzne aktivity, či už pre deti (Juniorfest) alebo dospelých. Odborná i laická verejnosť, deti a žiaci – jednoducho všetci, ktorí držia palce prírode – sa už teraz môžu tešiť na besedy a rozhovory s režisérmi, workshopy s odborníkmi a aktivity pod holým nebom na banskobystrickom amfiteátri. Špecialitou tohto roka je Ekomerač, ktorý vypočíta Vašu ekologickú stopu. Podľa nej budete vedieť, ako veľmi konzumným životom škodíte planéte. Vašu pozornosť si možno získa aj vzácny hosť festivalu, právnička Polly Higgins. Jej klientom je totiž planéta Zem.

Na záver ešte tradične dobrá správa- vstup na festival a sprievodné podujatia je zadarmo. Preto veríme, že aj tentokrát sa opäť stretneme v nezanedbateľnom počte. Veď posledné roky festivalu iba potvrdzujú, že téma ochrany prírody, znečisťovania planéty a neefektívneho využívania jej zdrojov nám nie je cudzia. Ročník 2016 mal takmer 24 tisíc návštevníkov! Tak čo, prekonáme ho?