Cena primátora mesta Banská Bystrica 2004 aj pre ENVIROFILM Štyri osobnosti a medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM ocenil primátor Banskej Bystrice Ján Králik Cenou primátora za rok 2004 v utorok 11. januára 2005 vo Veľkej sieni mestského úradu.
Z histórie 10-tich ročníkov ENVIROFILM-u
Či je 10 rokov veľa alebo málo sa nedá povedať, ale rozhodne je to príležitosť na bilancovanie a úvahy ako ďalej. Dnešné spomienky na 1. ročník festivalu Envirofilm v roku 1995 sú výrazne príjemnejšie ako pocity, ktoré mali organizátori zo Slovenskej agentúry životného prostredia v čase, keď ho začali pripravovať. Času bolo málo – od rozhodnutia vtedajšieho ministra životného prostredia Ing. Jozefa Zlochu takéto podujatie zorganizovať po samotnú realizáciu ubehli tri mesiace. Rezort životného prostredia si týmto podujatím vytvoril jedinečnú príležitosť na propagáciu svojich cieľov a stratégií v ochrane a tvorbe životného prostredia. Tvorcom filmov poskytol možnosť prezentácie a konfrontácie s inými autormi a možno najpodstatnejšie bolo budovanie filmotéky s následným využívaním filmov v rámci nekomerčných celoročných pofestivalových prehliadok a environmentálno-výchovných akcií na všetkých stupňoch škôl a mimoškolských zariadení.
Logom festivalu sa stal štvorlístok a hlavná cena – plaketa od akademického sochára Mikuláša Palka, vo všeobecnosti známa ako Krídlo vtáka bola hlavným ocenením deviatich ročníkov Envirofilmu. Od roku 1999 sa festivalovými mestami okrem Banskej Bystrice stali aj Zvolen a Banská Štiavnica, záujem o festival a pomoc všetkých troch magistrátov bola a je mimoriadna. Je nemožné povedať, ktorý z tých stoviek prihlásených filmov bol najlepší, ani ktorý ročník bol najúspešnejší. Viaceré filmy boli porotou i návštevníkmi označené ako absolútne špičkové. Švédskemu filmu Sofrosyne, ktorý zvíťazil na Envirofilme 1996, bola v Kodani udelená Cena princov, dokument Pavla Barabáša o živote v malom himalájskom kráľovstve Mustang, spojený s diskusiou s autorom, preplnil kinosálu a vynútil si reprízu, rovnako premiérový film českého režiséra, filmára a potápača Steva Lichtaga Veľký biely, ale aj celý rad ďalších urobili z festivalu to, čím je dnes – medzinárodne uznávanou prehliadkou a príležitosťou vidieť niečo, čo, žiaľ, len ťažko nachádza priestor v televíznych programoch. Festival však vždy zostane predovšetkým príležitosťou pre ľudí, ktorým záleží na svete okolo, príležitosťou osloviť školákov a presvedčiť ich, že v potokoch majú plávať ryby a nie PET-fľaše, že veľa vecí vieme ovplyvniť my sami.
Envirofilm sa za uplynulých desať rokov vypracoval na známy a uznávaný festival s tematikou tvorby a ochrany životného prostredia v Európe. Dnes už môžeme neskromne povedať, že aj vo svete. Samozrejme, už od jeho 1. ročníka v roku 1995 do súťažnej prehliadky filmov prichádzali filmy z celého sveta, v ďalších rokoch postupne s novými tvárami v medzinárodnej porote, novou dramaturgiou festivalu sa rozširovala aj spolupráca s podobnými festivalmi v Európe.
Rok 2000 bol ďalším medzníkom v živote festivalu. Vtedajší výkonný riaditeľ Royal Award Foundation mu v máji osobne v Banskej Bystrici udelil ocenenie za zvyšovanie environmentálneho povedomia verejnosti prostredníctvom filmu a ďalších médií.
V roku 2001 šesť európskych environmentálnych festivalov z Ruska, Talianska, Portugalska, Českej republiky, Nemecka a Slovenska prezentovalo svoje najlepšie filmy s tematikou ochrany životného prostredia na I. medzinárodnom festivale environmentálnych festivalov Ecomove v berlínskej centrále spoločnosti Sony. V roku 2002 sa do tejto medzinárodnej siete festivalov zapojil i festival z Japonska. Festival Envirofilm sa svojou profesionálnou úrovňou a kvalitou súťažných filmov týmto zaradil medzi svetové špičky podujatí propagujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia. Asociácia Ecomove International vznikla teda na základe predchádzajúcich aktivít a dohody o ďalšej spolupráci všetkých partnerov a 10. mája 2002 sa stala medzinárodnou neziskovou organizáciou, založenou a slávnostne podpísanou všetkými členmi v rámci 8. ročníka festivalu Envirofilm v Banskej Bystrici. Členovia Ecomove International spoločne pripravili a podporili environmentálny festival vysokej sledovanosti a dôležitosti v rámci svetového summitu Zeme v Johannesburgu v Juhoafrickej republike na prelome augusta a septembra 2002 a v roku 2003 zorganizovali II. medzinárodný environmentálny filmový festival festivalov v Berlíne. Na pozvanie japonského partnera výkonný výbor Ecomove pripravuje filmovú prezentáciu európskych environmentálnych festivalov pre celosvetovú výstavu EXPO 2005.
Desiate výročie festivalu v máji 2004 sa nieslo nielen v znamení spomienok a návratov do rokov minulých, ale tiež v znamení pohľadov a želaní do budúcnosti. Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm to sú filmy, výstavy, besedy, konferencie, mnohé kultúrne a iné sprievodné podujatia, ale predovšetkým sú to ľudia. Ľudia, vďaka ktorým tento májový, nádherný a jedinečný sviatok filmu vznikol a vďaka ktorým sa už desiaty raz stal miestom výnimočných stretnutí. Organizátori, filmári, umelci, ekológovia, environmentalisti, porotcovia, novinári, hostia z rôznych kútov sveta, návštevníci, diváci, deti a mládež, jednoducho všetci, pre ktorých sa Envirofilm stal súčasťou života, práce a tvorby.
Je ľudstvo schopné bohatú históriu a prírodné bohatstvo využívať v prospech súčasnej a hlavne budúcich generácií? Toto je ústredná myšlienka festivalu 11. ročníka festivalu Envirofilm, ktorý sa bude konať opäť v Banskej Bystrici, Zvolene a Banskej Štiavnici v dňoch 3. až 7. mája 2005.
Základné údaje o festivale
|