top
sken
 

Pondelok 16. mája 2011

Tak, dnes sa nám začal sedemnásty Envirofilm... V deviatich slovenských mestách sa rozbehol týždňový maratón filmových prehliadok a sprievodných podujatí tohto významného medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí. Ak ste sa náhodou pozastavili pri počte miest, nie je to chyba. K piatim oficiálnym festivalovým mestám (Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina) sa v tomto roku pridali mestá Poprad, Púchov, Poltár a Dolný Kubín – ten sa dokonca uchádza o post šiesteho festivalového mesta Envirofilmu v budúcom roku. Záujem prejavilo aj Brezno.
Centrom festivalového diania je tak ako každý rok Banská Bystrica.

Otvorenie Envirofilmu 2011

Slávnostné otvorenie 17. ročníka festivalu sa uskutočnilo po prvý raz v priestoroch banskobystrickej Radnice. Zúčastnili sa ho primátori a zástupcovia festivalových miest, Banskobystrického samosprávneho kraja, partneri a osobnosti festivalu – medzi nimi Ladislav Kaboš, autor slovenského dokumentárneho filmu o známom architektovi, banskobystrickom rodákovi Ladislavovi Hudecovi Zmenil tvár Šanghaja a kunzhistorička Klára Kubičková.
Všetkých prítomných v úvode privítal primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Vo o svojom príhovore, okrem iného, vyzdvihol skutočnosť, že Banská Bystrica, so svojou polohou v srdci Slovenska, obklopená lesmi a horami, je ako stvorená pre organizovanie festivalu s tematikou životného prostredia. Vyzdvihol a ocenil aktivity zamerané na čistenie mesta, ktoré sa uskutočnili v rámci Dňa Zeme a festivalu Envirofilm. Napokon, najaktívnejšia  škola v súťaži Za krajší Laskomer a Urpín, vyhlásenej v spolupráci s Mestskými lesmi v rámci Envirofilmu 2011, bola odmenená práve na slávnostnom otvorení festivalu. A nie je tajomstvom, že cenu si odniesla Základná škola na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici.
Ocenení boli aj študenti Technickej univerzity vo Zvolene, víťazi Medzinárodných dizajnérskych tvorivých dielní Green Emotions – Inovatívne bývanie chrániace prírodu.

Účastníkom slávnostného otvorenia festivalu sa, samozrejme, prihovoril aj riaditeľ Envirofilmu 2011, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Branislav Cimerman. Zdôraznil najmä celosvetový záujem filmárov o účasť na Envirofilme. Veď v tomto roku filmári z 33 krajín sveta prihlásili do súťaže 156 filmov.

Branislav Cimerman spolu s primátorom Petrom Gogolom potom oficiálne otvorili sedemnásty ročník festivalu. K príjemnej atmosfére dopoludnia na Radnici nesporne prispeli aj moderátori Zuzana Ševčíková a Filip Roháček a hudobné duo Eggcutters – Monika Piekielnická (gitara a spev) a Jakub Rizman (harfa).

Deti vytvorili ďalší slovenský rekord

Na banskobystrickom námestí bolo rušno už od samého rána. Generálny partner Envirofilmu 2011 SITA Slovensko, a. s., pripravil pre deti akciu Vytvorme si rekordný plastový obrazec. Je to pokračovanie úspešnej tradície pokusov o vytvorenie nových slovenských rekordov, ktoré komisár slovenských rekordov Igor Svítok nazval environmentálne čisté rekordy. SITA Slovensko oslovila všetky základné školy vo festivalových mestách ale aj v Seredi a v Leviciach. Do akcie sa zapojilo 22 základných škôl s cca 8 tisíc žiakmi. Počas troch mesiacov deti zbierali kelímky z jogurtov, mliečnych výrobkov a nátierok. Pracovníci spoločnosti SITA Slovensko ich týždeň pred festivalom zozbierali a zhromaždili ich v jednej zo svojich prevádzok. Spolu je to asi 370 tis. kusov kelímkov, cca 1 200 kg, na objem v neporušenom stave 42 m3!
Nadšenie detí pri tvorbe rekordného loga bolo obrovské! Na námestí to doslova vrelo. A nový slovenský rekord padol! Ako inak? Je to už štvrtý festivalový rekord zapísaný do Knihy slovenských rekordov. Najprv to bola rekordná guľa (2008), potom had (2009) a vlani rekordná reťaz. Tohtoročný rekordný štvorlístok (logo Envirofilmu) má 51,59 štvorcových metrov.
V prvý festivalový deň na Námestí SNP v Banskej Bystrici si deti naozaj prišli na svoje. Organizátori festivalu pripravili pre ne rôzne súťaže a hry a tiež Cestu plastu, ktorú z množstva záujemcov úspešne absolvovalo asi 400 detí. Svojím vystúpením ich potešil detský folklórny súbor Matičiarik a kapela Rock Reunion.

Hlavná cena Zeleného sveta zostala v Banskej Bystrici

Už tradične v prvý festivalový deň sa udeľovali ceny výtvarne nadaným deťom. V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici sa popoludní zišli deti, rodičia aj učitelia a hostia. Vítali ich nádherné motýle a pestrofarebné „maľovačky“, ktorými si mohli dať skrášliť tvár, ruku... No a, samozrejme, vítal ich aj Tatko Príroda (Miroslav Kasprzyk). V sále sa im po celý večer prihováral, moderoval, spieval a divadielka hral Vodník, alias Ján Haruštiak (Harry Teatro). Tatko Príroda mu pritom vhodne skákal do reči...
Deťom sa prihovorila aj riaditeľka Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová, úspešná slovenská spisovateľka, manželka ministra životného prostredia SR Petra Nagyová-Džerengová, riaditeľ festivalu Branislav Cimerman a člen poroty Ladislav Vojtuš. Títo všetci, spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry životného prostredia Danielom Schmidtmayerom odovzdávali darčeky a diplomy oceneným malým a mladým výtvarníkom.
Hlavná cena Zeleného sveta 2011 zostala tento rok v Banskej Bystrici. Porota ju udelila šesťročnému Timkovi Helexovi z výtvarného krúžku Šikovné pršteky, ktorý vedie pani učiteľka Sylvia Havelková. Timko nazval svoju prácu Bocian.
Ďalšie ceny putovali do rôznych kútov Slovenska, ale aj do zahraničia, do Poľska a Číny. (Listinu ocenených výtvarníkov nájdete na www.envirofilm.sk (Zelený svet).

Zmenil tvár Šanghaja – konečne aj v Banskej Bystrici

Ako sme spomenuli už v úvode, hosťom a osobnosťou Envirofilmu 2011 je Ladislav Kaboš, autor dokumentu Zmenil tvár Šanghaja. Prvý festivalový večer v Europa Cinemas patril jemu, jeho filmu a besede, ktorá uskutočnila po projekcii filmu. Besedy sa zúčastnila tiež pani Klára Kubičková a dlhoročný spolupracovník Envirofilmu, filmový historik Štefan Vraštiak. Tento večer sa stretol s mimoriadnym diváckym záujmom, sála bola zaplnená do posledného miesta a to od začiatku až do konca podujatia.
Svoju svetovú premiéru v Šanghaji a televíznu premiéru na Slovensku si dokument Zmenil tvár Šanghaja odkrútil už minulý rok, ale nedá sa povedať, že by konkrétne v Banskej Bystrici, odkiaľ významný architekt Ladislav Hudec pochádza a kde je aj pochovaný, rozvíril kultúrne vody. Ladislav Hudec – hlavná postava dokumentárneho filmu, bol totiž skutočnou osobnosťou, bohužiaľ, jeho meno v povedomí Banskobystričanov akosi zapadlo prachom. Dúfajme, že včerajšia projekcia a inak tiež premiéra filmu Zmenil tvár Šanghaja v slovenských kinách, poriadne sčerí hladinu tunajších kultúrnych vôd...

Ladislav Kaboš, režisér, ktorý v osemdesiatych rokoch nakrútil prvú hudobnú videokazetu, nie je na festivale Envirofilm po prvý raz. Ako člen medzinárodnej filmovej poroty sa ho zúčastnil v roku 1998 (4. ročník). V súťaži bolo vtedy 83 filmov z 26 krajín sveta a zvíťazil vynikajúci dánsky film Páchnuci hrniec s rybami. Ale to len tak, na okraj...

 

Tentoraz sa Ladislav Kaboš vydal s kamerou po stopách významného architekta Ladislava Hudeca. Najprv sa však rozhodol vyhľadať Hudecove deti. Teo, žijúci v Kanade, Martin v Monte Carle a Alessa v Arizone sú už v pokročilom veku, ale napriek tomu sa nebránili pátraniu v archívnych materiáloch a cestovaniu do krajín, ktoré majú s ich rodinou veľa spoločného. Alessa so svojou dcérou sa prišla pozrieť aj do Banskej Bystrice, na Skuteckého ulicu, kde sa údajne jej otec v roku 1893 narodil. Neskôr sa so svojím bratom vybrala aj do Šanghaja. Práve v tom meste je väčšina zo stavebných diel Ladislava Hudeca. To je ale všetko, čo vám dnes prezradíme. Dokument Zmenil tvár Šanghaja si určite zaslúži pozornosť každého diváka, takže pri najbližšom televíznom vysielaní nezaváhajte!

V diskusii, ktorá nasledovala po premietnutí filmu, sme sa mohli dozvedieť, že film Zmenil tvár Šanghaja naštartoval niekoľko projektov, ktoré by mali slúžiť na zviditeľnenie mena Ladislava Hudeca. Režisér Ladislav Kaboš divákom prezradil, že už v polovici júna sa v jeho šanghajskom dome otvára tzv. múzeum venované špeciálne jeho osobnosti. Kiežby sa aj na Slovensku našla ochota zo strany mesta a štátu investovať do propagácie tohto veľkého človeka a vytvorenie múzea by nebol iba šanghajský projekt.
A ešte niečo. Na diskusii došlo aj k prezentovaniu novoobjavených historických faktov. Podľa historických záznamov sa Ladislav Hudec nenarodil na Skuteckého ulici, ale v dome terajšej kúrie, ktorá sa nachádza na začiatku Bakossovej ulice... Viete o tom niečo? Dajte vedieť aj nám!

Premietanie filmov

Envirofilm, to sú predovšetkým filmy. V prvý festivalový deň si diváci v Europa Cinemas mohli pozrieť 12 súťažných filmov. V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici sa počas celého týždňa konajú nesúťažné prehliadky filmov pre školy. Na programe prvého dňa bolo päť filmov určených predovšetkým pre stredoškolákov.

Zajtra na Envirofilme v Banskej  Bystrici

Premietanie filmov

V kinosále č. 6 v Europa Cinemas si od 14. do 16. hodiny môžu diváci pozrieť pásmo dokumentárnych filmov SFÚ tematicky venovaných Medzinárodnému roku lesov: Zelené priehrady, Dobytie pustatiny, Drevorubači, Gorali, Tatranský národný park a Život na mokradiach.
Prehliadka súťažných filmov začína o 16. hodine, uvedené budú filmy: Tajomstvá ukryté pod hladinou (ČR), Divoké Japonsko: Zázraky životodarných vôd (Japonsko) a Som proti (Arménsko).
Od 18.30 hodiny sú na programe slovenské dokumenty (tiež súťažné filmy), ktoré vznikli v STV v rámci Zmluvy so štátom: Hľadači utajených svetov (Pavol Barabáš), Lovci lesných tíšin (Zdeno Vlach) a Ohrozené krídla – Miznúca krajina (Jaroslav Mikuš). Po projekcii filmov nasleduje beseda s režisérom Zdenom Vlachom a Miroslavou Tomaníkovou (RVTS).

V kinosále Múzea SNP sa od 9. hodiny ráno premietajú filmy vhodné pre základné školy: Strážca divočiny (SR), Neviditeľný fotograf a vtáky (Maďarsko), Tanec modrých anjelov (ČR), Znovuzrodenie lesa (SR), Rieka Orava (SR), Lovec (Irán).

Mladí Mestu – maľovanie smetných košov

Uskutoční sa v stredu 18. mája v  parku pod Múzeom SNP. Akciu, ktorú pripravilo Oddelenie životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici, podporili sponzori, ktorí venovali všetko potrebné na novú tvár smetných košov. Je to len začiatok. Mesto  Banská Bystrica chce túto možnosť dať všetkým šikovným mladým ľuďom v meste aj v ďalších parkoch a mestských častiach. A odmena? Dobrý pocit z dobre vykonanej práce, krajšie a milšie prostredie pre všetkých. Každý sa pod svoj originálny výtvor podpíše! Ste pozvaní povzbudiť mladých umelcov, začiatok cca o 8. hodine.

Anna Gudzová, Slavo Sochor
Foto: Anna Gudzová, Silvia Redlingerová
Viac foto na: http://www.pressphoto.sk/envirofilm2011/

© SAŽP 2011