top
sken
 

Utorok 17. mája 2011

Filmy z archívu SFÚ

V utorok popoludní si prišli na svoje milovníci archívnych dokumentov, ktoré poskytol partner Envirofilmu Slovenský filmový ústav
Stretnutie filmových priaznivcov na projekcii „starých“ filmov otvoril filmový historik a novinár Štefan Vraštiak, dlhoročný a pravidelný účastník festivalu. Hneď na začiatku upozornil divákov, že hoci snímky z rozmedzia rokov 1951 - 1991 nie sú v najlepšej kvalite, ide o jedinečnú možnosť vidieť tieto filmy. Sú to vzácne archívne materiály, ktoré uzrú svetlo premietacej lampy veľmi zriedka. Všetky uvedené dokumenty – bolo ich dokopy šesť a projekcia trvala dve hodiny, mali s festivalom Envirofilm spoločnú myšlienku a tou je, samozrejme, životné prostredie. Práve to bolo pre filmových tvorcov už od počiatkov filmovej tvorby na Slovensku silnou inšpiráciou. Ako povedal Štefan Vraštiak, už okolo 1905 vznikli zábery Vysokých Tatier, ktoré nasnímali vtedajší uhorskí filmári. O tridsať rokov neskôr, v roku 1933, Karol Plicka v jednom z prvých slovenských filmov Zem spieva zobrazil úzky súvis prírody s ľudovými zvykmi na Slovensku. Slovenské lesy sa stali aj exteriérmi pre nakrúcanie slávneho filmu Upír z Nosferatu.

 

Slovenské dokumenty a STV

Večer sa v Europa Cinemas stretli priatelia súčasného televízneho dokumentárneho filmu, ktorý na festivale reprezentovali tri snímky: Hľadači utajených svetov (r. Pavol Barabáš), Lovci lesných tíšin (r. Zdeno Vlach), Ohrozené krídla – Miznúca krajina (r. Jaroslav Mikuš). Tieto tri tituly spája skutočnosť, že vznikli v „dielni“ verejnoprávnej Slovenskej televízie. Ich finančné zabezpečenie pochádza zo Zmluvy so štátom, v ktorej štát poskytol Slovenskej televízii určitú čiastku peňazí na výrobu vlastnej hranej, animovanej a dokumentárnej tvorby. Po premietnutí filmov sa konala diskusia s tvorcami. Zúčastnili sa jej Miroslava Tomaníková a Maroš Petro (za Rozhlas a televíziu Slovenska) a režisér Zdeno Vlach. Besedu viedla predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov, scenáristka a dramaturgička Kateřina Javorská.

Slavo Sochor
Foto na: http://www.pressphoto.sk/envirofilm2011/

 

V stredu na Envirofilme

Z filmovej ponuky festivalovej stredy vyberáme:

17.25 – 18.50, Europa Cinemas, kinosála č. 6

Rieka v prúde času (Ljuba Václavová, Česká republika)
Dokument o rôznych podobách vodných tokov v našej krajine a nevyhnutnosti ich ochrany. Dnes žijeme akoby na hojdačke... burzovej, ekonomickej, klimatickej, politickej. Pri plynúcej rieke cítime tep času, čas, ktorý je dlhší než naše momentálne starosti. Rieka Ohře je najmenej známa česká rieka, krajina medzi Doupovskými horami a Krušnými horami nie je príliš zobrazovaná v českom umení. A tak sa vypravme na cestu po tejto rieke a pozorujme jej premeny v rôznych ročných obdobiach. Od lakťa rieky, kde sa týči stredoveký hrad Loket so starým mestom, cez Kadaň, starodávne dediny a mlyny, Nechranickú priehradu, Libochovice až do Litoměřic, kde sa rieka vlieva do Labe. Uvidíme divokú krajinu, skalné útvary, lužné lesy aj krajinu okolo elektrárne Tušimice a znehodnotenú pôdu...

Návrat rysov (Tomáš Hulík, Miloš Majda, Slovensko)
Miloš Majda je strážca v Národnom parku Malá Fatra. Vyše tridsať rokov je jeho druhým domovom les. Pred niekoľkými rokmi Miloš vyskúšal veľmi zaujímavý experiment. Zo zoologickej záhrady si vzal mláďatko rysa, podujal sa ho vychovať a vrátiť do voľnej prírody. Podarilo sa mu prekonať počiatočné problémy, keď mláďa odlúčené od matky odmietalo prijímať potravu a ochorelo. Z malého rysa sa však zakrátko vykľul poriadne živý diablik... Po čase sa situácia opakuje a prítomná je aj kamera dokumentaristu Tomáša Hulíka. V hlavnej úlohe je párik mladých rysov – Líza a Muro, ktorých čaká náročná púť. Na jej konci je sloboda. Autori chcú týmto filmom ukázať návrat k hodnotám, úctu k prírode ale aj zákonitosti, ktoré v prírode fungujú a na ktoré by sme mali brať čoraz väčší ohľad.

 

 

 

© SAŽP 2011