Streda 18. mája 2011
- Diváci v Europa Cinemas si v stredu mohli pozrieť 11 súťažných filmov.
- V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici zasadala 26-členná detská porota zložená zo žiakov banskobystrických základných škôl.
- V parku pod Pamätníkom SNP dievčatá zo Súkromnej strednej umeleckej školy vo Zvolene maľovali smetné koše.
- V areáli Múzea SNP sa deti hrali, súťažili a zabávali na tému Lesy pre vodu a mokrade.
- Večerné Póly Zeme s Pavlom Barabášom a Steve Lichtagom sa tradične stretli s veľkým záujmom divákov... oveľa väčším, než bola kapacita kinosály číslo 4 v Europa Cinemas...
Školáci v úlohe porotcov
Výberová komisia Envirofilmu 2011 vybrala pre detskú porotu 5 filmov, ktoré majú predpoklad zaujať deti pestrosťou a vtipom a, samozrejme, majú aj náučnú hodnotu.
Kateřina Javorská, členka výberovej komisie aj medzinárodnej filmovej poroty Envirofilmu 2011, je aj „patrónkou“ detskej poroty. Takže si aj tentoraz pohovorila s mladými porotcami o filmoch, aj o tom, čo si taká porota má všímať.
Detská porota (bol som jej členom) hodnotila tieto filmy:
Ostrov tučniakov (1. epizóda zo 6-dielneho seriálu), Austrália 2010
Prvá epizóda uvádza divákov do prostredia Penguin Islandu – Ostrovu tučniakov, kde sa už niekoľko rokov snažia vytvoriť ideálne prostredie pre život malých tučniakov. Sledujeme ako sa plavia po širokom mori, lovia potravu, strážia vajíčka pred predátormi, ale aj to, ako im pomáha okolitá civilizácia, s ktorou sa „tučniačia“ kolónia skamarátila. Ostrov tučniakov je turistami vyhľadávanou lokalitou. Chodia ich sem pozorovať a zabávať sa na ich účet. Takisto zábavný a poučný, môže byť pre detského diváka aj tento dokument.
Návrat rysov, Slovensko 2010
Po premietnutí tejto snímky som skonštatoval, že tento slovenský film sa od prvého titulu veľmi neodlišuje, akurát sme sa z exotického prostredia preniesli do slovenských hôr. Práve tam sa presťahovali dva rysy z ostravskej ZOO, aby ich Miloš Majda, strážca Národného parku Malá Fatra pripravil na život v divočine. Slovenský dokument môže mať rovnaký účinok na austrálskeho diváka, podobne ako mal Ostrov tučniakov na detského diváka v kinosále.
Orangutany – posledné svojho druhu, Nemecko 2010
Epizódu z náučného cyklu Abenteuer Wissen by som neoznačil za dokumentárny film ako taký. V porovnaní s ostatnými snímkami síce prináša zaujímavé informácie, ale jeho tvorcovia sa určite nezapotili tak, ako tí, čo niekoľko rokov pozorovali veselé scénky tučniakov a drsné naháňačky dravých rysov.
V lúčnom kráľovstve, Slovensko 2010
Film Zdena Vlacha je akousi panorámou krás slovenskej prírody a zobrazuje presne to, čím by sme sa mali prezentovať v zahraničí. Autor vo filme dokonale skĺbil poetickosť s odbornosťou (napr. ľahko zabudnuteľné názvy rastlín) a niekedy aj humornými zábermi na vysokohorské zvieratá. Komentár Mariána Geišberga bol dokonalou voľbou a aj vďaka nemu z filmu srší pohoda. Dúfajme, že takých filmov bude ešte viac.
Karavána kníh, Nemecko 2010
Tak tento film sa najvýraznejšie líšil od ostatných. Jednak sme sa preniesli do vyprahnutej Severnej Kene, ale zmenilo sa aj celkové zameranie. Hoci sme videli aj životné prostredie a zvieratá (ťavy, ktoré prepravujú knihy) je tento dokument, či skôr reportáž, sociálnou sondou v danom prostredí.
Tri otázky pre predsedníčku detskej poroty Teréziu Kramolišovú
Ako si dostala na post predsedníčky poroty?
Najprv ma v škole nominovali a pred premietaním ma vyžrebovali, čo ma veľmi potešilo.
Aký máš vzťah k dokumentom a ostatnej filmovej tvorbe?
Dokumenty si rada pozriem v televízii, oddýchnem si pri nich.
Pokiaľ si máš vybrať z nejakého iného žánru, po akom siahneš?
Asi fantasy, ale nemám nejako špeciálne obľúbený žáner.
A komu detská porota prisúdila svoju cenu? Slovenskému filmu Návrat rysov (réžia Tomáš Hulík). Vybralo si ho 18 z 26 členov poroty, čiže Návrat rysov vyhral s veľkou prevahou. Päť porotcov dalo svoj hlas Ostrovu tučniakov a tri hlasy dostal film V lúčnom kráľovstve.
Barabáš a Lichtag – záruka napätia a zábavy
Najnavštevovanejšou a najžiadanejšou udalosťou festivalu Envirofilm je stretnutie s výbornými dokumentaristami, ktorí každoročne majú čo ponúknuť zo svojej tvorby a zároveň zaujímavo a vtipne okomentovať dianie na plátne, ktorého sú sami autormi. V stredu sa opäť stretli v Multikine Europa Cinemas a uchvátili do posledného miesta vypredanú kinosálu. Pavol Barabáš a Steve Lichtag.
Ako vždy, aj tentoraz ukázali divákom niečo nové zo svojej tvorby. Steve Lichtag predstavil niekoľkominútovú ukážku z pripravovaného filmu Tibet: Jiní líde – Jiný svět, ktorý sa výrazne odkláňa od jeho doterajšej tvorby, kde sa zameriaval prevažne na podmorské zábery. Vo filme, ktorého dokončenie plánuje na budúci rok, uvidíme prírodné krásy náhornej plošiny, podoby rôznych obradov Tibeťanov, ktoré na nás môžu pôsobiť drasticky, no pre tamojších obyvateľov sú každodennou realitou. Steve Lichtag uviedol aj zaujímavý Making of (film o filme) Poslední lovci. S týmto filmom súťažil na minuloročnom Envirofilme (uviedol ho tu v svetovej premiére) a získal cenu v kategórii dokumentárnych filmov.
Vo filme z nakrúcania filmu Poslední lovci mohli diváci zistiť, že nie všetok filmový materiál sa dostane na filmové plátna a že nie vždy je nakrúcanie jednoduché.
Pavol Barabáš je u divákov obľúbený najmä preto, že vo svojich objavných a dobrodružných dokumentoch ukazuje stále niečo nové. Tentoraz divákom ukázal zaujímavé obrazy z Južného pólu, kde nasnímal aj sympatické tvory – tučniakov. Hlavnou udalosťou večera však bolo uvedenie snímky Trou de fer, ktorú nakrúcali minulý rok na ostrove Réunion (asi 500 km od Madagaskaru), v najväčšom kaňone na svete Trou de fer – Železná diera. S partiou štyroch ľudí zažil neopakovateľné dobrodružstvo, ktoré vám neponúkne žiadne hollywoodske štúdio. O zážitkoch a pocitoch z objavovania Železnej diery hovoril aj vedúci výpravy Miro Dušek, pre ktorého je „lezenie“ každodennou súčasťou života. Film Trou de fer je dokonalou ukážkou toho, ako filmárom, dokumentaristom, visí život niekedy doslova len „na vlásku“.
Celý večer sprevádzal potlesk nadšeného publika.
Slavo Sochor
Foto: Anna Gudzová
Ďalšie foto na: http://www.pressphoto.sk/envirofilm2011/






