top
sken
 

Slovenskí autori na Envirofilme 2011

Slovenskí autori do súťaže filmov o životnom prostredí v 17. ročníku Envirofilmu prihlásili 33 filmov. Jedenásť filmov je vo finále súťaže a v dňoch 14. - 17. apríla ich spolu s ďalšími filmami (spolu 47 filmov) bude hodnotiť medzinárodná filmová porota. Počas festivalu (18. mája) si svojho „favorita“ vyberie aj detská porota. Po prvý raz v histórii Envirofilmu bude udelená aj Cena diváka, ktorá však bude vyhlásená až po premietnutí posledného festivalového filmu, teda po skončení festivalu.

Dvaja slovenskí filmári, Pavol Barabáš a Zdeno Vlach, súťažia tento rok s dvomi filmami. Po jednom z nich uvidia diváci festivalu v rámci prehliadky slovenských dokumentov, ktoré vznikli v STV v rámci Zmluvy so štátom (v utorok 17. mája). Sú to filmy Hľadači utajených svetov (Pavol Barabáš), Lovci lesných tíšin (Zdeno Vlach) a Ohrozené krídla – Miznúca krajina (Jaroslav Mikuš). Druhým filmom Pavla Barabáša v súťaži je Mongolsko – V tieni Džingischána. Zdeno Vlach súťaží aj s dokumentom V lúčnom kráľovstve.
Medzinárodná porota bude hodnotiť aj 4 filmy amatérskych autorov, z nich traja sú Slováci.

Takže slovenské filmy na Envirofilme 2011:

Mongolsko – V tieni Džingischána (Pavol Barabáš)
Obávaná, preklínaná aj obdivovaná – taká ako jej zakladateľ, za života nikdy neporazený vojvodca, Džingischán. Magická krajina, hľadajúca svoju súčasnú tvár v odkaze z 13. storočia, sa pod menom Pax Mongolika stala najväčšou ríšou, aká kedy uzrela svetlo sveta.    V dobrodružnom putovaní nehostinnou prírodou, mimo zvyčajných ciest, objavujeme aj druhú, neznámu a prekvapivo osvieteneckú tvár výbojného dobyvateľa, ktorého novátorské snahy zanechali oveľa hlbšiu stopu v myslení a vývoji celej ľudskej spoločnosti, ako sme ochotní priznať.

V lúčnom kráľovstve (Zdeno Vlach)
Alpínske lúky sú jediným pôvodným lúčnym ekosystémom. Vyskytujú sa len vo Vysokých a Nízkych Tatrách, v nadmorských výškach nad 1 800 metrov. Film predstavuje ekosystém počas celého vegetačného obdobia, od skorej jari do neskorej jesene a približuje život jeho obyvateľov – kamzíka vrchovského, svišťa vrchárskeho, zo spevavcov vrchárku červenkastú a murárika červenokrídleho. Lovný revír tu majú všetky veľké šelmy – medveď, vlk a rys.

Ohrozené krídla – Miznúca krajina (Jaroslav Mikuš)
Film voľne nadväzuje na prvú časť rovnomenného dokumentárneho filmu s podtitulom Hľadanie krajiny. Ich spoločným menovateľom je pátranie po príčinách miznutia živočíšnych druhov z územia Slovenska. Časť Miznúca krajina si všíma ďalších troch nenápadných obyvateľov lúk a polí – hvizdáka veľkého, chriašteľa poľného a plamienku driemavú. Spolu s tromi sprievodcami, pre ktorých sa sledovanie týchto troch vytrácajúcich sa druhov vtákov stalo životným poslaním a tak trocha i osudom, sa budeme túlať po vlhkých lúkach južného Slovenska aj po zakvitnutých lúkach hornej Oravy...

Strážca divočiny (Robert Rajchl, Erik Baláž)
Z pohľadu prírody je to nedávno, čo sa divočina rozprestierala po celej Európe. Dnes jej zostávajú posledné pevnosti. Jednou z nich je tajomná Tichá dolina v slovenských Tatrách. Jej odľahlé rokliny a čarovné pralesy sú domovom pre asi štyridsať medveďov, ktoré tu môžu žiť bez akýchkoľvek konfliktov s človekom. Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život tohto charizmatického zvieraťa, strážcu divočiny, a upozorniť tak na miznúci svet nespútanej divokej prírody, kde človek je len pozorovateľom.

Hľadači utajených svetov (Pavol Barabáš)
Dokumentárny film o podzemných krásach a o cestách odhaľovania tajomstiev slovenských jaskýň. Musíte ísť hlboko do podzemia, kľukatou cestou... Budete sa plaziť v bahne a v chlade, vo vlastnom pote, ktorý vám po chvíli primrzne na koži. Pôjdete zo svetla do tmy, aby ste znovuobjavili svetlo, svetlo v sebe... Film vás povedie spleťou neuveriteľných tesných chodieb a zároveň množstvom priestranných siení tých najvzácnejších jaskýň Slovenska. Predstaví vám aj obdivuhodných ľudí, mužov a ženy, ktorým patrí vďaka za to, že nám sprístupnili podzemné bohatstvo, na ktoré môžeme byť právom pyšní.

Lovci lesných tíšin (Zdeno Vlach)
Slovensko s členitým prírodným charakterom je krajinou rozmanitých biotopov. Odráža sa to aj v pestrej druhovej skladbe živočíchov. Svojráznu, od ostatných vtákov odlišnú skupinu tvoria sovy. Sovy žijú prevažne v noci, ich život zahalený tajomstvom, opradený mnohými poverami. Aby zaregistrovali v tme nejaký objekt, stačí im zlomok jediného luxu. Ešte lepšie je vybavený ich sluch a ak k tomu prirátame takmer nehlučný let, pochopíme ich schopnosť žiť a loviť v nočných hodinách. V Európe hniezdi 13 druhov sov, z toho 10 druhov žije na území Slovenska. Najmenšia sova, kuvičok vrabčí, má hmotnosť iba 6 dekagramov, najväčší výr skalný až 3 kilogramy.

Plasty – časť z animovaného seriálu Mať tak o koliesko viac! (Dávid a Ivan Popovičovci)
Veselý animovaný seriál Mať tak o koliesko viac! mapuje vážne vynálezy 20. storočia. Seriál sa prísne drží faktov, no nechýba mu humor a nadhľad. Je určený pre všetky vekové kategórie.

Jaskyňa mŕtvych netopierov (Martin Jurza)
Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Slovenska. Je populárna predovšetkým preto, že sa nejedná o typicky verejnosti dostupnú jaskyňu. Je sprístupnená speleologickou vodcovskou činnosťou vo viacerých trasách. Turisti tak môžu zažiť jaskyniarstvo na vlastnej koži. Snímka neukazuje iba krásy a zaujímavosti tejto jaskyne, ale  zameriava sa aj na problémy, ktoré sú s ňou spojené, a ktoré prináša byrokracia

Keď odchádza tatranský les (Pavol Kráľ)
Vysychanie dospelého tatranského lesa masívne pokračuje. Podkôrnym hmyzom sú napadnuté už aj najvzácnejšie pozostatky niekoľko storočných pralesov. Film vypovedá o dlhoročných skúsenostiach tatranských lesníkov v tejto problematike a tiež o dôvodoch súčasného neutešeného stavu smrekového lesa, ktorý sa stal veľmi vážnym nielen vo Vysokých Tatrách ale aj na mnohých ďalších miestach Slovenska.

Tam boli Horné Opatovce (Robert Šulák)
Film o posledných obyvateľoch dnes už neexistujúcej dediny Horné Opatovce, ktorá bola zničená v dôsledku ekologickej katastrofy, spôsobenej socialistickou industrializáciou v päťdesiatych rokoch.

Návrat rysov (Tomáš Hulík, Miloš Majda)
Miloš Majda je strážca v Národnom parku Malá Fatra. Vyše tridsať rokov je jeho druhým domovom les. Pred niekoľkými rokmi si Miloš vyskúšal veľmi zaujímavý experiment. Zo zoologickej záhrady si vzal mláďatko rysa, podujal sa ho vychovať a vrátiť do voľnej prírody. Podarilo sa mu prekonať počiatočné problémy, keď mláďa, odlúčené od matky, odmietalo prijímať potravu a ochorelo. Z malého rysa sa však zakrátko vykľul poriadne živý diablik... Po čase sa situácia opakuje a prítomná je aj kamera dokumentaristu Tomáša Hulíka. V hlavnej úlohe je párik mladých rysov, Líza a Muro, ktorých čaká náročná púť. Na jej konci je sloboda. Film ukazuje návrat k hodnotám, úctu k prírode, ale aj zákonitosti, ktoré v prírode fungujú, a na ktoré by sme mali brať čoraz väčší ohľad.

Anna Gudzová

 

Strážca divočiny

Návrat rysov

Hľadači utajených svetov

© SAŽP 2011