top
sken
 

Hlavná cena Envirofilmu 2011 pre Ostrov tučniakov

Deväť miest, desiatky zaujímavých filmov, stovky návštevníkov, príťažlivé sprievodné podujatia... Takto by sa jednou vetou dal zhrnúť tohtoročný, sedemnásty festival filmov o životnom prostredí Envirofilm 2011, ktorý v sobotu 21. mája 2011 ukončila prehliadka víťazných filmov.

Festival, ktorý sa konal od pondelku 16. mája, vniesol do deviatich slovenských miest doslova „zelenú“ atmosféru a náladu. Prostredníctvom filmových prehliadok a rôznych sprievodných podujatí sa stovky divákov, účastníkov festivalu všetkých vekových kategórií opäť o krok (iste aj viac krokov) priblížili k prírode a verme, že pochopili, že priateľstvo a vzájomné spolužitie s prírodou je možné. Nie preto, že by sme museli, ale preto, lebo chceme. Je však treba pozerať na prírodu nie ako na využiteľnú „vec“ existujúcu pre našu potrebu, ani ako na silu, ktorú musíme pokoriť, poraziť, spútať a vnútiť jej naše ľubovoľné želania, ale ako na bytosť, ktorú si vážime a máme ju radi... V tomto zmysle sa nieslo festivalové dianie vo festivalových mestách – Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici a Krupine a v ďalších štyroch mestách – Poprad, Púchov, Poltár a Dolný Kubín, ktoré sa do diania aktívne zapojili.

Do tohto ročníka Envirofilmu filmári z 33 krajín sveta prihlásili 156 filmov. Výberová komisia z nich vybrala 47 filmov zo 17 krajín, ktoré hodnotila medzinárodná filmová porota a detská porota. Spolu udelili 17 cien. Hlavná cena Envirofilmu 2011 tento rok poputuje až do ďalekej Austrálie. Získal ju film Ostrov tučniakov. Režisérom tohto výnimočného filmu dokumentu, ktorý je fascinujúcim koktailom informácií, dobrodružstva a humoru, je Simon Target. Film prináša divákom úžasný príbeh života tučniakov modrých. Ceny v hlavných súťažných kategóriách porota udelila nemeckému filmu Čerstvý vietor zo severozápadu – boom veternej energie (Volker Angres), švajčiarskemu filmu Ľadovec ako sochár (Alberto Meroni), filmom Hľadanie mrakov (Wolfgang Lemmer, Nemecko) a Výlet (Bartosz Kruhlik, Poľsko). Cenu Detskej poroty si odnesie slovenský dokument Návrat rysov režiséra Tomáša Hulíka. Ďalšie ocenenia získali autori z USA, Belgicka, Arménska, Nórska, Českej republiky (2 ceny), Grécka a, samozrejme, aj slovenskí filmári (5 cien).

Ceny sa udeľovali aj v detskej výtvarnej súťaži Zelený svet, ktorá sprevádza festival už 16 rokov. Celkom 147 škôl zo Slovenska prihlásilo do súťaže 1 024 prác. Školy zo zahraničia poslali 76 prác (Bielorusko, Srbsko, Poľsko, Česká republika, Čína, Rumunsko, Lotyšsko). V tohtoročnom Zelenom svete sa 939 autorov (72 zo zahraničia) prezentuje s 1 100 výtvarnými prácami.  Hlavná cena Zeleného sveta zostala tento rok v Banskej Bystrici. Prevzal si ju šesťročný Timko Helexa za prácu Bocian. Ďalšie ceny putovali do rôznych kútov Slovenska, ale aj do zahraničia, do Poľska a Číny.

Už po štvrtý raz sa Envirofilm zapísal aj do Knihy slovenských rekordov – ako organizátor podujatia, na ktorom bol vytvorený slovenský rekord. Tradícia pokusov o vytvorenie nových slovenských rekordov, ktoré komisár slovenských rekordov Igor Svítok nazval environmentálne čisté rekordy, bola aj v tomto roku úspešne zavŕšená. Nový slovenský rekord v tvorbe plastového obrazca je na svete! Je to už štvrtý festivalový rekord, najprv to bola rekordná guľa (2008), potom had (2009) a vlani rekordná reťaz. Tohtoročný rekordný štvorlístok (logo Envirofilmu) má 51,59 štvorcových metrov. Do zbierania jogurtových kelímkov sa zapojilo 22 slovenských základných škôl s cca 8 tisíc žiakmi. Spolu vyzbierali asi 370 tis. kusov kelímkov, cca 1 200 kg, na objem v neporušenom stave 42 m3!

V Banskej Bystrici bolo počas festivalového týždňa uvedených takmer stovka filmov (98). Z toho 47 filmov bolo súťažných, 29 filmov obsahovali filmové prehliadky pre školy, ďalej to boli filmy z archívu Slovenského filmového ústavu, tematicky zamerané na Medzinárodný rok lesov a filmy z Ecomove International (klimatické zmeny a obnoviteľné energie), ako aj film Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja o významnom banskobystrickom rodákovi, architektovi Ladislavovi Hudecovi. Počas festivalového večerného programu Póly Zeme filmári Pavol Barabáš a Steve Lichtag uviedli ukážky zo svojich filmov, v závere si účastníci večera, ktorý mal, ako vždy, skvelú atmosféru, mohli pozrieť nový, strhujúci film Pavla Barabáša Trou de fer. V záverečnej sobotňajšej prehliadke sa bude prezentovať 12 ocenených filmov Envirofilmu 2011. Najdlhším súťažným filmom tohto ročníka bol holandský dokument Posledné dni Shismarefu (93 min.), najkratším sú Úsporné žiarivky: Jedovaté výpary (Nemecko, 6 min.)

Všetky festivalové mestá a tiež mestá, ktoré sa k festivalu pripojili, sprevádzali podujatia určené predovšetkým deťom a mládeži. Medzi jedno z najkrajších podujatí, nielen podľa vyjadrenia filmárov a organizátorov festivalu, ktorí sa ho už niekoľko rokov zúčastňujú, patrí návšteva chorých detí v Detskej fakultnej nemocnici pri Rooseveltovej nemocnici. Tentoraz deti navštívili filmári Pavol Barabáš a Steve Lichtag. Deti, sestričky a učiteľky z „nemocničnej“ základnej školy povedali, že na túto chvíľu sa tešili celý rok!

Envirofilm 2011 nekončí posledným festivalovým dňom. Peknou tradíciou sa stávajú pofestivalové prehliadky filmov, o ktoré je záujem v mnohých slovenských mestách. Najbližšia prehliadka filmov z Envirofilmu sa uskutoční na júnovom Ekofeste v Trnave. Bratislavský A4/Nultý priestor (Dom umenia) uvedie prehliadku vybraných víťazných filmov Envirofilmu 2011 v utorok 14. júna 2011.  

Envirofilm je medzinárodný festival filmov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Jeho cieľom je predstaviť, konfrontovať a podnecovať v medzinárodnom meradle tvorbu filmov zameraných na ochranu prírody a životného prostredia, rozširovať poznanie ľudí a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. Koná sa pod patronátom európskeho komisára pre životné prostredia Janeza Potočnika, Slovenskej komisie pre UNESCO a v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Hlavným odborným a organizačným garantom ENVIROFILM-u je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Organizátorom festivalu je Slovenská agentúra životného prostredia. Envirofilm je členom medzinárodnej asociácie environmentálnych festivalov ECOMOVE International.

 Envirofilm 2011 je prvým ekologicky zameraným festivalom na Slovensku, ktorý pri tlači propagačných materiálov (plagáty, letáky, katalógy...) použil recyklovaný papier (revive 50). Napríklad pri katalógu filmov (500 ks), sa použitím recyklovaného papiera revive 50 namiesto papiera z nerecyklovanej celulózy znížil dopad na životné prostredie o nasledujúce hodnoty: 71 kg odpadu, 23 kg CO2 skleníkových plynov, 1 724 litrov vody, 167 kWh elektrickej energie, 111 kg dreva.

 

 

 

 

© SAŽP 2011