SK EN
Získat aplikaci Adobe Flash Player

Medzinárodná porota

Medzinárodná porota hodnotí filmy, ktoré do súťažnej prehliadky festivalu Envirofilm odporučia členovia výberovej poroty a udeľuje ceny najlepším filmom. Počas festivalu Envirofilm 2013 bude pracovať v nasledovnom zložení:

Kateřina Javorskáfoto

Slovenská republika

Kateřina Javorská sa dlhodobo zaoberá filmami a audiovizuálnymi projektmi s environmentálnym zameraním. Členkou medzinárodnej poroty festivalu Envirofilm je už dlhé roky roky. „Opakujúce sa členstvo v porote aj v predvýberovej hodnotiacej komisii mi umožňuje udržiavať si kontinuitu v skúmaní prípadných vývojových trendov v tejto oblasti, v inšpirovaní sa, v sústavnom mapovaní. Ale nezanedbateľné sú aj stretnutia s rôznymi tvorcami či producentmi filmov, ktorí sa v porote objavujú alebo sa festivalu zúčastňujú ako hostia. Diskusie s nimi, spoločné analýzy filmov, boje za svojich favoritov, to je skúsenosť na nezaplatenie.“

Kateřina Javorská študovala scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V Slovenskej televízii, kde pracovala ako dramaturgička, vytvorila množstvo známych programov pre deti. Dodnes si verejnosť pamätá najmä na Poďte snami a Od Kuka do Kuka. Podpísala sa aj pod prvý ekologicko-zábavný seriál magazínov pre deti Tak i Tak. „Môj najväčší pracovný úspech je, že som sa nikdy žiadnej práce nebála. A tak okrem toho, že som písala scenáre pre deti aj dospelých, som začala aj režírovať, absolvovala som dvojročný kurz pre konzultantov mimovládnych organizácií a napokon som vlani obhájila doktorát z filozofie. A možno aj vychovala zopár šikovných ľudí – filmárov.“

Kateřina Javorská bola odmenená Cenou Za prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnym zameraním. V súčasnosti vedie na Akadémii umení v Banskej Bystrici Katedru filmovej dramaturgie a scenáristiky.

 

František Palonder foto

Slovenská republika

František Palonder je s Envirofilmom spojený dlhé roky ako divák, člen výboru Únie slovenských televíznych tvorcov aj ako porotca. „Každý ročník Envirofilmu považujem za malý sviatok, je potvrdením toho, že si naša spoločnosť uvedomuje význam tohto podujatia pre mládež a dospelých z hľadiska ich rozvoja a uvedomenia. Je to zároveň aj vynikajúci propagačný materiál smerom do zahraničia, signál, že sme moderná krajina, ktorej nie je jedno, kam smeruje ľudstvo, kde robí chyby a ako ich dokáže naprávať v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.“

V súčasnosti známy slovenský režisér, spisovateľ, scenárista a kameraman začínal po skončení strednej školy v Slovenskej televízii (STV) ako asistent kamery. Odborné vzdelanie si doplnil štúdiom na moskovskom filmovom inštitúte VGIK, kde vyštudoval réžiu hraného a televízneho filmu (1976 - 1981). V ďalších rokoch pracoval ako interný režisér STV a ako pomocný režisér spolupracoval s Jozefom Bednárikom a Jurajom Jakubiskom. V spolupráci s STV pokračoval aj v rokoch 1980 až 1992, kedy pôsobil ako slobodný umelec, režisér, scenárista. V rokoch 2008 - 2010 bol dramaturgom STV v oddelení hudba a zábava.

Pre Slovenskú televíziu nakrútil okolo 500 titulov, veľkú časť z nich pripravil aj scenáristicky a niekoľko ako kameraman. Záber jeho tvorby je široký, od hraných projektov cez dokumentárnu tvorbu po hudobné a zábavné programy, ale aj šport, vzdelávanie a detské programy. Dôležitý je podľa neho „každý film, každý scenár, ktorý vznikne z úprimného presvedčenia, že je potrebný pre ľudí. Všetky ceny na festivaloch a divácke ohlasy sú len potvrdením tejto snahy. Vždy je však najdôležitejší projekt, na ktorom práve pracujem, lebo chcem, aby bol dobrý, zrozumiteľný, osožný a aby diváka obohatil. Môj najväčší pracovný úspech je to, že ma oslovujú s dôverou, že to dokážem urobiť.“

Ferenc Vargafoto

Maďarsko

Meno Ferenca Vargu sa s Envirofilmom spája od samého začiatku, keďže sa ako člen medzinárodnej poroty zúčastnil už jeho prvého ročníka. So svetom filmu nemá po profesionálnej stránke nič spoločné, je odborník z oblasti biológie, geografie a environmentálneho inžinierstva. Tieto odbory študoval na univerzitách v Maďarsku a stali sa akýmsi odrazovým mostíkom jeho 35-ročného pôsobenia v oblasti ochrany prírody. Z pozície odborníka prírodovedca a ochrancu prírody pristupuje k hodnoteniu filmov počas Envirofilmu.

Od roku 1981 pôsobí v rôznych funkciách na riaditeľstve Národného parku Bükk v Maďarsku. Podieľal sa na projektoch ochrany prírody, ochrany životného prostredia a krajiny v rámci Environmentálneho programu. Prípravu a realizáciu mnohých medzinárodných projektov ochrany prírody, medzi ktorými sú aj projekty medzi Slovenskom a Maďarskom, považuje za svoje najväčšie pracovné úspechy. Priraďuje ku nim aj 19-ročnú účasť na Envirofilme. „Moju pravidelnú účasť na Envirofilme považujem za veľkú česť. Ako člen poroty som spoznal množstvo vynikajúcich filmových odborníkov, našiel som medzi nimi skutočných priateľov. Vždy sa veľmi teším, keď môžem porote poskytnúť odbornú pomoc. Zanechalo hlboký dojem to, ako sa Envirofilm doteraz úspešne vyvíja, ako stavia do popredia globálne environmentálne otázky a ako dokáže osloviť mládež, laikov, spoločnosť vôbec.“

Ivona Siekierzynskafoto

Poľsko

Iwona Siekierzynska sa narodila v roku 1967 v Gdyni na severe Poľska. V roku 1990 absolvovala štúdium psychológie. Potom študovala réžiu na Národnej filmovej škole v Lodži. V roku 1996 bola nominovaná na Cenu študentskej akadémie za film „Pańcia” natočený pod vedením Krzysztofa Kieślowskeho.

Potom pracovala sedem rokov v Národnej filmovej škole ako odborná asistentka na katedre réžie. V roku 2002 natočila televízny celovečerný film " My Roasted Chicken“ (Moje pečené kura), ktorý získal rad ocenení, medzi nimi Zlatú plaketu na filmovom festivale v Chicagu.

V roku 2005 natočila dokument o svojom bratovi s názvom "Obcey". Odvtedy pracuje pre poľskú televíziu a režíruje televízne seriály. V súčasnej dobe pripravuje dokument o slovenskom umelcovi Rudolfovi Labanovi a celovečerný film o Katarzyne Kobro, poľskej avantgardnej sochárke.

Michael Havasfoto

Nový Zéland – Česká republika

Michale Havas sa narodil v Prahe, v Československu v roku 1947, ale už v roku 1948 spolu so svojimi rodičmi opustil republiku. Vyrástol na Novom Zélande, kde absolvoval Aucklandskú univerzitu a získal titul magistra v odbore nemecká a anglická literatúra. V rokoch 1971 – 79 študoval filmové umenie na Karlovej univerzite, FAMU v Prahe, ktorú absolvoval s titulom magistra v odbore dokumentárny film

Od roku 1972 Michael Havas napísal, režíroval alebo produkoval viac než 50 filmov, z ktorých mnohé získali medzinárodné ocenenia, vrátane ceny Britskej akadémie filmového a televízneho umenia (BAFTA), a filmové a televízne ceny z festivalov v New Yorku, Annecy, Oberhausen, atď.

Spolupracoval s takými hercami ako Jan Švankmajer, Sir Peter Ustinov, Caroline Kennedyová, Karl Katz (Metropolitné múzeum), Axel Corti, Peter Gabriel, Josef Svoboda, Ester Krumbachová, Michael Frayn, Denis Marks, David Crystal, Pavel Koutský, Michael Palin, Terry Gilliam a iní. V roku 2003 získal cenu za najlepšiu réžiu na festivale Ekofilm za hodinový dokument o jazere Tonle Sap v Kambodži Tam, kde ryby spia na stromoch, ktorý sa vysielal viac než 28-krát na francúzskych a nemeckých televíznych kanáloch. Spolu so Stevom Lichtagom je v súčasnosti spoluautorom scenáru prvého českého celovečerného 3D filmu Aldabra, ktorý bude premietaný v medzinárodných kinách.

 

mesta