Cena detskej poroty pre Barabášovo Pururambo

Dve z cien tohtoročného Envirofilmu sú už „verejne známe“. V stredu 3. mája dopoludnia v Kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici zasadla detská porota. V tomto roku detská porota hodnotila deväť filmov: Lososia rieka Kamenica (ČR), Pururambo (SR), Premeny Tatier (SR), Staroveké podmorské mesto (Taliansko), Pán karpatského lesa II. (SR), Ach, jeleň môj (Nemecko), Vodné príbehy (Chorvátsko), Dáždnik (India), To je tá krásna zem (ČR).

Do 25-člennej poroty zasadli žiaci piatich banskobystrických základných škôl – po päť členov z každej školy (Pieninská, Ďumbierska, Bakossova, Moskovská a Nám. Š. Moysesa). Za predsedníčku si zvolili Ivu Ivaničovú zo ZŠ Pieninská. Tohto roku deti prvýkrát udeľovali až dve ceny – Cenu detského diváka... a tú s počtom 18 hlasov získal film Pururambo Pavla Barabáša a Cenu Rádia Regina, ktorú získal tiež Pavol Barabáš a tiež s počtom 18 hlasov za film Premeny Tatier.

Malá anketa medzi školákmi naznačila, prečo práve tieto filmy.

„Jednoznačne Pururambo,“ zhodli sa tri žiačky zo ZŠ Moskovská v odpovedi na otázku, ktorý film sa im páčil najviac. A prečo? „Bolo to dobrodružné, jednoducho, páčilo sa nám to. Ľudia tam v Novej Guiney žijú inak ako my, všetko robia rukami, nemajú žiadne stroje. Okrem Pururamba sa páčili aj filmy Premeny tatier a Jeleň môj...“

Alexandru Ambróziovú vo filme Pururambo zaujalo objavovanie kmeňov a film, Premena tatier mal podľa nej dobrý zvuk. A napokon Michaela Bariaková zo ZŠ Ďumbierska: „Z môjho pohľadu bol najpoučnejší dokument Pururambo. Brala som do úvahy to, v kaých podmienkach musel vznikať. Páčila sa mi tá mentalita ľudí...“

„Patrónkou“ detskej poroty bola aj v tomto roku členka medzinárodnej festivalovej poroty, predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov Katarína Javorská. Opýtali sme sa jej, podľa akých kritérií vyberala filmy pre detskú porotu.

„Predovšetkým som vyberala filmy pre deti zrozumiteľné, čiže dokumenty, ktoré v sebe ukrývajú nejaký dobrodružný aspekt, niečo, čo deti udrží v napätí a dokážu sa na to pozerať aj dlhšie ako len pár minút. Ďalej to boli filmy s dobrým nápadom, ako je napríklad indický film Dáždnik, alebo český spot A to je tá krásna zem... Pre porovnanie som deťom do poroty ponúkla dva filmy o jeleňoch, slovenský film Pán karpatského lesa a nemecký Ach, jeleň môj, aby videli, ako rôzni autori rôzne pristupujú k tej istej téme.

Predpokladali ste, že u detí vyhrá Pururambo?

„Áno, ja som to čakala, pretože v tomto prípade sa jasne prejaví, čo znamená vedieť rozprávať príbehy, dobrodružné príbehy. Paľo Barabáš má ten dar, že vie vyrozprávať veľmi osobné príbehy, buď svojich kamarátov, alebo seba samého. A to je pre detského diváka vždy veľmi atraktívne. Tieto deti neboli nikým ovplyvnené, bolo to absolútne spontánne rozhodnutie. Je to taký malý božský hlas, lebo keď deti povedia, toto sa nám páči, proste sa im to páči a to je veľmi dôležité. U detí je to o pocitoch a veciach, ktoré sa týkajú srdca...“

Tlačové stredisko Envirofilmu 2006

 

Patrónka detskej poroty Katarína Javorská.

Detská porota v plnom nasadení.

Predsedníčka detskej poroty Iva Ivaničová (tretia zľava).

 

© SAŽP 2006