SAŽP SAŽP

Pripájajú sa k Envirofilmu

KZPKZP

KZPKZP

KZPKZP

 

Štvrtok 17. máj

Detské aktivity

Aj dnes vám prinášame informácie o dianí na festivale Envirofilm v Banskej Bystrici. Envirofilm a deti  je totiž už tradičné a pevné spojenie. Organizátori festivalu aj tento rok pripravili pre deti veľa zaujímavých podujatí, hier súťaží a, samozrejme, aj filmových prehliadok. Prostredníctvom zážitkových hier absolvujú cestu papiera aj cestu plastu, pričom si osvoja vedomosti z výroby, spracovania, separovania a recyklácie papiera a plastu a ich opätovného uvedenia do života. Dnes od skorého rána sa do aktivít s deťmi zapojil aj Envidom. Spoločne s Envidomom deti maľovali na staré elektrospotrebiče.

Posvätné kamene a Amnesty International v Záhrade

Dopoludnie v Záhrade – CNK sa nieslo v znamení témy – ľudské práva v kontexte ochrany životného prostredia. Podnetom na besedu na túto tému nesporne bude súťažný film Posvätné kamene (Palestína). Besedu so zástupcami Amnesty International Slovensko v zmysle témy doplnil súťažný film Envirofilmu Posvätné kamene (Palestína), ktorý  poukazuje na vážny problém porušovania práv ľudí a prírody. Palestínčania čelia kríze životného prostredia a zdravia v dôsledku rozsiahlej ťažby kameňa, ktorý z veľkej časti slúži na izraelské stavebné potreby. Biely prírodný kameň je najžiadanejšia palestínska surovina. Hovorí sa o ňom ako o bielej rope Palestíny. Životné a prírodné podmienky v dedinách, mestách a utečeneckých táboroch, kde sa objavili ložiská kameňa, sú otrasné...

V nemocnici bolo veselo!

Možno sa vám tento titulok zdá zavádzajúci. Ako už len môže byť v nemocnici veselo... Ale verte, že bolo. Ako vždy, keď deti v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici navštívia filmári. Tento rok sa síce návšteva udiala bez filmárov, ale smiechu bolo až sa slzilo. Tatko Príroda (Miroslav Kasprzyk) to s deťmi jednoznačne vie! Napokon, za všetko hovoria fotografie, pozrite si ich! Festival v nemocnici zastupovali – a s deťmi sa bavili a smiali aj riaditeľka Envirofilm, n. o., Alica Kučerová a ďalší členovia organizačného výboru. Hrali sa hry, rozprávky, premietali sa filmy, súťažilo sa, no a, samozrejme, rozdávali sa darčeky (vzájomne). Neskutočne krásne, úprimné, priateľské a veselé dopoludnie to bolo!

Čo sú to environmentálne záťaže a riziká?

Environmentálne riziká sú leitmotívom Envirofilmu 2012. O tom, čo vlastne sú environmentálne riziká a záťaže, dnes večer v Kinosále Múzea SNP besedovali odborníci – Vlasta Jánová (MŽP SR), Juraj Rizman (Greenpeace), Ivan Král (UNIDO) a Miroslava Ťahúňová (ZSNP Žiar nad Hronom). Večerná prehliadka filmov úzko súvisela s problémom environmentálnych hazardov.

Dialóg Pavla Barabáša s planétou

S najväčšou mierou úprimnosti si dovolíme povedať, že večery so slovenským filmárom Pavlom Barabášom patria na Envirofilme medzi najviac očakávané a najviac navštevované.
Dokumentaristu s ľudskou tvárou, Paľo Barabáš, má po ôsmich rokoch na Envirofilme svoje verné publikum a rovnako ako Tatko Príroda je považovaný za „maskota“ festivalu. O tom, že vstupenky na toto jedinečné stretnutie sa vypredali v priebehu jedného popoludnia, už ani netreba hovoriť.
Pavol Barabáš tento rok na pódium vystúpil oveľa istejšie. Ako plynul jeho „dialóg s planétou“, tak ubúdalo priestoru na otázky. Ani však neboli potrebné. Barabáš totiž povedal všetko. A ani za jeho filmárskymi kúskami nezostali otázniky či tri bodky.
Vyspovedal sa zo svojho vzťahu k prírode a premietol ukážky zo svojej tvorby. Od dobrodružstva v Amazonia Vertical, cez putovanie v Carstensz – Siedma hora, spoznávanie duchovného bohatstva v Bhutáne, cestovanie cez krásne Mongolsko a mrazivé momenty v Trou de fer, prešiel k svojmu najnovšiemu filmu Pygmejovia – Deti džungle. Cestovateľská misia za jedinečnými obyvateľstvom sa od jeho predošlých filmov odlišuje rozmermi výpravy, keďže kraj malých ľudí v Stredoafrickej republike navštívil len v spoločnosti Ivana Bulíka, no nemožno povedať, že by mala deficit potrebného a „zaužívaného“ adrenalínu. Kamera Pavla Barabáša nás previedla niekoľkými kmeňmi Pygmejov, ich súkromím a utajovanými tradíciami, ku ktorým si cestovatelia vydobyli pohľad často veľmi ťažko. Ako však povedal Pavol Barabáš, pri návšteve týchto kmeňov by sa mal človek k domorodcom správať s úctou a nevyvyšovať sa nad nich, práve naopak, brať ich ako pánov tamojšej zeme.

Tí, ktorí dostali jedinečnú príležitosť zúčastniť sa tohto večera by si ju mali vážiť. Pred sálou zostalo stáť možno aj tri krát viac záujemcov o Barabášov „dialóg s planétou“, než ich bolo v sále. Barabášov večer opäť stál za to.

Anna Gudzová, Slavo Sochor
Foto – Stano Hupian, Silvia Redlingerová, Peter Rusko