SK EN
Získat aplikaci Adobe Flash Player

STREDA - 5. 6. 2013

Sokoliari deťom

Atrakciou pre deti boli v stredu ukážky umenia sokoliarov zo ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach pod vedením riaditeľa školy – Pavla Michala, ktorý zároveň pripravuje mladých sokoliarov. Na Envirofilm prišiel s deviatimi svojimi zverencami – troma žiačkami 5. ročníka, štvornohým psíkom a piatimi operenými zverencami, medzi ktorými okrem rôznych druhov sokolov bol aj orliak, vážiaci 5 kg. Držať ho na ruke, to veru vyžaduje dobrú kondíciu, čo deti a pani učiteľky svorne potvrdili.

foto


Dozvedeli sme sa, že na ZŠ a MŠ Maximiliána Hella sa vyučuje sokoliarstvo a chov koní v siedmom a ôsmom ročníku ako povinný predmet. Venuje sa mu povinne 35 detí, mladší žiaci sa pripravujú na výcvik sokolov v rámci záujmového krúžku. Skúsení žiaci cestujú na vystúpenia so sokolmi po celom Slovensku, niekedy aj do zahraničia. Divákom predvádzajú ukážky sokoliarskeho výcviku a lovu. 

foto

Poznávanie zvierat, ich stôp a rastlín

Pripravili pre deti pracovníci Mestských lesov Banská Bystrica. Deti najprv identifikovali zvieratá podľa fotografií, následne ku každému priraďovali obrázok zvieracej stopy. „Lesáci“ pridali vždy nejakú zaujímavú príhodu z prírody, priestor mali, prirodzene, aj deti so svojimi zážitkami a skúsenosťami. Ako sa ukázalo, najťažšie bolo pre deti rozlíšiť stromy a kríky podľa vetvičiek.

fotofoto

Niektoré deti prekvapili svojimi vedomosťami

Pyramída z potravinového reťazca

Zostaviť pyramídu, znázorňujúcu potravinový reťazec, to bola úloha pre žiakov, ktorí sa zúčastnili v popoludňajších hodinách environmentálnych aktivít. K dispozícii mali kocky s priemerom asi 50 cm, na každej z nich bol nalepený iný obrázok – rastliny, hmyzu, vtáka, rozličných druhov štvornohých zvierat a človeka. Z kociek mali žiaci zostaviť pyramídu. Úlohu zvládali bez väčších problémov.

Detskej porote sa najviac páčili dva filmy

Envirofilm a deti patria k sebe. Svedčí o tom aj skutočnosť, že už niekoľko rokov hodnotí vybrané súťažné filmy aj detská porota, zložená zo žiakov banskobystrických základných škôl. Tento rok zasadala detská porota v stredu od 9 do13 hodiny. 16-člennú detskú porotu tvorili zástupcovia škôl: Škola u Filipa, ZŠ Bakossova a  ZŠ Skuteckého. Malí porotcovia v kinosále Múzea SNP hodnotili tieto filmy, vhodné pre detského diváka: Môj les; Dunaj – tepna Európy – od Čierneho lesa k Čiernemu moru; Púpava, bioplyn – zlato z odpadu; Nekľudná voda; SNAP; Medveď – pán karpatských lesov; Gastonova cesta;  Zmenšime našu ekologickú stopu; Kvaga. 
Spestrením premietania počas tohto dopoludnia bolo vystúpenie žiakov zo ZŠ v Malachove
s krátkym divadelným predstavením Jajo a Pajo na environmentálnu tému ochrany prírody a nevhodného správania sa mnohých ľudí v lese. Hlasovanie detskej poroty dopadlo nerozhodne v prospech dvoch filmov, z ktorých každý získal po päť hlasov. O víťazovi rozhodli dodatočným hlasovaním tí žiaci, ktoré svoj hlas dali iným filmom. Ktorý film dostal Cenu detskej poroty, sa dozviete v piatok.

foto

Hlasovanie detskej poroty bolo najprv nerozhodné, o víťazovi rozhodlo druhé kolo hlasovania

 

Členka medzinárodnej poroty a manažérka Envirofilmu hostia Zelenej redakcie

Redaktorka RTVS privítala v Zelenej redakcii dnes členku medzinárodnej poroty festivalu Envirofilm – scenáristku, dramaturgičku a vysokoškolskú pedagogičku na Akadémii umení v Banskej Bystrici – Kateřinu Javorskú amanažérku festivalu Envirofilm – Dagmar Rajčanovú.

Témou vysielania boli tohtoročné súťažné filmy; témy, ktoré prinášajú divákom; spôsob stvárnenia týchto tém, kvalita tohtoročných filmov, ale aj samotná práca medzinárodnej poroty. Ing. Rajčanová informovala o sprievodnom programe, pripravenom v ďalších ôsmich slovenských festivalových mestách – Zvolene, Krupine, Banskej Štiavnici, Kremnici, Poltári, Košiciach a v Bratislave.

foto

Hosťami v Zelenej redakcii bola členka medzinárodnej poroty Envirofilmu
Kateřina Javorská a manažérka festivalu Dagmar Rajčanová

Streda v znamení Pavla Barabáša

Zlatým klincom stredajšieho festivalového programu bol večer s Pavlom Barabášom – premietanie ukážok z jeho filmov so sprievodným slovom nášho najoceňovanejšieho dokumentaristu doma a v zahraničí.. Uskutočnil sa v kinosále Cinemax v Banskej Bystrici a ako aj po iné roky bol o toto podujatie obrovský záujem zo strany verejnosti. Proste Banskobystričania Paľka Barabáša milujú!  Lístky išli na dračku, už v pondelok boli vypredané za necelú hodinu... Vyše tristo nedočkavých divákov čakalo na hlavného aktéra večera. Niet sa čomu čudovať. Paľo Barabáš – ako ho ľudia familiárne volajú, je človek s veľkým Č, ako zdôraznil pred začatím večera Tatko Príroda – maskot nášho festivalu, ktorý nesmie chýbať na žiadnom festivalovom podujatí. Nielen preto, že precestoval kus sveta a je tvorcom úspešných dokumentárnych filmov, ovenčených oceneniami z filmových festivalov po celom svete, ale najmä pre svoj osobný postoj a ľudskosť.

Svoj večer začal spomienkami na Afriku, na nakrúcanie  filmu Pygmejovia – deti džungle. Do Afriky sa vrátil aj pred polrokom, v Etiópii navštívil domorodý prírodný kmeň Surmov, ktorý je na pokraji (ne)prežitia. Diváci tak mohli obdivovať nielen filmárske umenie Barabáša a jeho odvahu pri splavovaní divokej rieky, plnej nebezpečných hrochov bez rešpektu k ľudskej posádke, a iných nepoznaných prírodných nástrah, ale aj krásne bytosti týchto pôvodných obyvateľov Afriky a ich rituály, napr. súboj s palicou Donga,  ktorým dokazujú svojim rodinám, že sa neboja ochrániť svoj kmeň, svoju pôdu... Avšak vláda kvôli ťažbe zlata neváha proti nim nasadiť vojsko. Jednu dedinu už zlikvidovali. Najväčší priestor bol venovaný 3. časti série dokumentárnych filmov Príbehy tatranských štítov pod názvom Posadnutí horami, ktorý je zároveň jedným zo súťažných filmov tohtoročného Envirofilmu, a 4. časti tohto šesťdielneho seriálu o Tatrách Poslední z posledných.
Auditórium so zatajeným dychom sledovalo úžasné tatranské scenérie, spomienky tatranských horských vodcov, historikov a výkony horolezcov.

Barabášov večer opäť stál za to!

foto

Štátna ochrana prírody SR a jej úspešný pokus o rekord

Štátna ochrana prírody SR počas festivalového týždňa zorganizovala pokus o slovenský rekord pod názvom „Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach“. Pokus,  pod dohľadom komisára Knihy slovenských rekordov, sa skončil úspešne s počtom detí 3 276. Malí a veľkí školáci i napriek obavám z nepriaznivého počasia navštívili pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. 6. 2013 viac ako 30 chránených území  v územnej pôsobnosti 9 národných parkoch (TANAP, PIENAP, NP Muránska planina, NP Slovenský kras, NP Malá Fatra, NP Veľká Fatra, NP Poloniny, NAPANT, NP Slovenský raj) a 9 chránených krajinných oblastiach  (CHKO Východné Karpaty, CHKO Štiavnické vrchy, CHKO Cerová vrchovina, CHKO Strážovské vrchy, CHKO Latorica, CHKO Ponitrie, CHKO Biele Karpaty, CHKO Dunajské Luhy, CHKO Poľana).

Počas trvania rekordu deti spoznávali prírodné hodnoty našich chránených území – klenotov slovenskej prírody. Poznávali rastliny, dokonca chránené orchidei, vzácne živočíchy, pralesy, rokliny tiesňavy, prielomy, botanickú záhradu, slatiny, parky, travertíny, krasové javy, lesostep, zubriu oboru a iné zaujímavosti. Chránenými územiami sa ozýval detský smiech, spokojnosť a údiv. Niekoľkomesačná príprava rekordu sa pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR vrátila v podobe detskej radosti.

Posolstvo rekordu „prilákať deti a rodičov do prírody, z ktorej môžu čerpať silu, energiu, krásu, radosť, múdrosť a skúsenosť“ znelo zo všetkých kútov Slovenska. Organizátori dúfajú, že v deťoch vštepia potrebu prírodu spoznávať a tráviť v nej viac času, ako pri technických výdobytkoch dnešnej doby a radi privítajú a oboznámia návštevníkov chránených území s ich hodnotami.

foto

Vzťah k prírode treba v deťoch pestovať odmalička

 

mesta