SK EN
Získat aplikaci Adobe Flash Player

ŠTVRTOK - 6. 6. 2013

Envirofilm v Záhrade

Ďalším miestom konania festivalových podujatí bola v Banskej Bystrici Záhrada – centrum nezávislej kultúry. V Záhrade sa každý deň začínal o 9 hod. typicky „envirofilmovo“. Filmom Planéta: čas na zmenu z produkcie Európskej environmentálnej agentúry (EEA), ktorý upozorňuje na nezodpovedné využívanie prírodných zdrojov. Podobne sa premietali aj krátke filmy pod názvom Generation ONE.

V utorok nasledoval po filme workshop, ktorý ukázal a naučil, aké sú nové spôsoby a možnosti recyklácie použitého materiálu a nábytku. Do workshopu sme pozvali dizajnérky z kreatívneho štúdia Goodone. V priebehu utorkového doobeda naučili prítomných, ako vytvoriť jednoduchú inštaláciu v kultúrnom centre Záhrada alebo vtáčie búdky, neskôr sa pokračovalo s recykláciou starého nábytku, vyrábal sa šach z umelohmotných fliaš.

V stredu a vo štvrtok sa v Záhrade konali workshopy Máš nápad? Získaj kompetencie a peniaze na realizáciu. Mladí ľudia dostali ojedinelú príležitosť získať financie z programu Mládež v akcii na vlastné projekty a zaujímavé iniciatívy. Taktiež sa tu predstavil národný projekt Komprax, ktorý umožňuje mladým ľudom do 18 rokov získať cenné zručnosti.

foto

Podujatia v Záhrade boli určené najmä mladým ľuďom


Škola u Filipa na Envirofilme 2013

Na základe  pozitívnych ohlasov žiakov a úspešnej  spolupráce  so SAŽP počas vlaňajšieho Envirofilmu sa rozhodla Škola u Filipa zapojiť do festivalu aj v tomto ročníku. V dňoch od 4. 6 do 6. 6. prebiehal v škole  II. ročník Envirofilmáčiku. Filmy sa  premietali v školskom klube, počas ranných komunít a na  hodinách prírodovedy  a biológie. Vo štvrtok popoludní  prebehlo hlasovanie detských divákov.  Hlasovalo 100 žiakov, z ktorých 64 žiakov  pridelilo hlas filmu Gastonova cesta. Režisér víťazného filmu  získal cenu Školy u Filipa, ktorú mu odovzdali žiaci priamo na záverečnom odovzdávaní cien. Na počesť režiséra víťazného filmu  žiaci vysadia strom v arboréte, ktoré zriaďuje škola v lesoch nad Malachovom pri Banskej Bystrici.

Škola u Filipa sa podieľala aj na organizovaní sprievodného podujatia  počas Envirofilmu. 2013. Žiaci šiesteho ročníka si pripravili 5 stanovíšť s tematikou vody. Návštevníci  mohli otestovať svoje chuťové poháriky pri zisťovaní, akým prírodným ochucovadlom bola obohatená voda; prešli územím „zemetrasenia“  s pohárom plným vody na nestabilnej podložke; preverili svoje vedomosti o vode; z množstva slov zložili citát o vode;  zistili, že  sladené nápoje  komplikujú cestu  nášho zdravia. Absolvovanie stanovíšť však  nebolo jednoduché. Pri štarte dostali  návštevníci  nádobu s vodou a ich úlohou bolo absolvovať stanovištia bez chýb a zaváhaní. Za nesprávnu odpoveď im vedúci stanovíšť znečistili vodu, ktorú si mohli v závere prefiltrovať  cez rôzne druhy filtrov.

foto

Žiaci zo Školy u Filipa, pod vedením pani učiteľky Hudobovej, si pripravili pre
svojich rovesníkov aktivity na tému voda

Festivalové rekordy

O rekord počas konania Envirofilmu sa zaslúžila Štátna ochrana prírody SR, ktorá dosiahla zápis do Knihy slovenských rekordov – „Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach“. Podarilo sa jej to počtom 3 276 detí pod dohľadom komisára Knihy slovenských rekordov. Malí a veľkí školáci aj napriek obavám z nepriaznivého počasia navštívili pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. 6. 2013 viac ako 30 chránených území v územnej pôsobnosti 9 národných parkov.

ZŠ Angyalova v Kremnici sa pokúsila o vlastný slovenský rekord v zbieraní plastových obalov z Kinder vajíčok. Žiaci školy zbierali plastové obaly 2 roky, podarilo sa  im ich nazbierať 3 505 kusov, z ktorých vytvorili vo štvrtok 6. júna náhrdelník, dlhý 131,5 m. V prípade úspešnosti by to bol tretí zápis Kremnice do Knihy slovenských rekordov.

foto

Organizátorom išlo nielen o dosiahnutie rekordu, ale najmä spokojnosť detí

Do práce na bicykli

Envirofilm podporuje nemotorovú dopravu v mestách, ktorá prispieva k zdravšiemu životnému prostrediu. Preto sa jeho organizátor – Slovenská agentúra životného prostredia –  podieľal spolu s Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica ako spoluorganizátor na vyhodnotení súťaže Do práce na bicykli. Vyhodnotenie sa konalo pri Múzeu SNP. Súťaž Do práce na bicykli určená firmám a organizáciám, pôsobiacim na území Banskej Bystrice.

Súťažili dvoj- až štvrorčlenné tímy zamestnancov, ktorí počas celého mája jazdili do práce a z práce na bicykli, pričom tímy aj jednotlivci sa vyhodnocovali v kategóriách: najviac najazdených kilometrov a najväčší počet jázd. V obidvoch kategóriách zvíťazilo družstvo zo ZŠ Spojová. Ceny víťazom odovzdal primátor mesta Banská Bystrica, Peter Gogola. K prítomným sa prihovorila veľvyslankyňa Holandského kráľovstva v SR Daphne Bergsma, a generálny riaditeľ SAŽP, Martin Vavřinek.

foto

Za SAŽP sa výhercom súťaže Do práce na bicykli prihovoril jej
generálny riaditeľ Ing. Martin Vavřinek, aktívny cyklista


Tatko Príroda medzi malými pacientami

Stalo sa už peknou tradíciou, že hostia festivalu zavítajú medzi pacientov v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica. Tento rok ich opäť rozveselil svojimi veselými historkami a dobrou náladou Tatko Príroda. Spočiatku deti na „človeka-strom“ pozerali „ako na zázrak“, rýchlo si však zvykli. Hlavne keď zistili, aká je s ním zábava. Spolu s ním si zahrali rozprávku Ako išlo vajce na vandrovku, súťažili o rôzne ceny a pozreli si ukážky z niekoľkých vybraných filmov, vhodných pre deti, medzi ktorými znovu „zabodovala“ Gastonova cesta. Niet sa čomu diviť. Film je pre najmenších divákov zaujímavými od samého začiatku. Vidia v ňom priam cirkusové kúsky, ktoré so svojimi  „zverencami“ – uškatcami predvádza ich cvičiteľka, sledujú napínavú snahu záchranárov chytiť Gastonova na jeho ceste a dostať ho bezpečne domov – do pražskej ZOO.

foto

Tatko Príroda s našimi kolegami aspoň na chvíľu rozveselili malých pacientov

Tom Heinemann

Štvrtkový večer patril dánskemu investigatívnemu žurnalistovi a filmárovi Tomovi Heinemannovi, ovenčenému viacerými významným medzinárodnými oceneniami, držiteľovi Grand Prix Envirofilmu 2007 za film Ničiaca dohoda (A Killer Bargain). Prítomných opäť šokoval, tento krát so svojimi zisteniami v oblasti systému obchodovania s emisiami. Svoj pripravovaný film nazval príznačne – Emisná mafia. Film bude mať premiéru v auguste v Kodani, neskôr sa bude premietať po celom svete a tešiť sa naň určite môžu aj diváci na ďalšom ročníku Envirofilmu.

foto

Aj účasť Toma Heinemanna na Envirofilme svedčí o vysokom kredite festivalu

 

mesta