15:00 MOBILITA V MESTE, Slovensko
Názorná deklarácia zabratého priestoru v meste rôznymi druhmi dopravy (bicykle, autá, MHD).
15:05 ŽENA, KTORÁ CHRÁNI STROMY, Slovensko
Portrét ženy, ktorá celý život obetovala záchrane stromov.
15:20 NEDAJ SA – NÁVRAT ORLA SKALNÉHO, Česká republika
Česká republika má vo svojom štátnom znaku dve orlice, vo voľnej prírode však donedávna nehniezdil ani jediný pár orla skalného. Posledný kus legendárneho dravca zastrelili lovci začiatkom 20. storočia na Šumave a Česko bolo jedinou krajinou Európy, v ktorej sa orol skalný vo voľnej prírode nevyskytoval. Situácia sa začala meniť v roku 2006, kedy začal v Beskydách niekoľko rokov pripravovaný česko-slovenský projekt, ktorý vracia orla skalného do českej prírody.
15:50 CHÉMIA NA RASTLINNEJ BÁZE, Nemecko
Prechod na energetické zdroje šetrné k životnému prostrediu je v súčasnej dobe horúcou témou, ale zmienka o akejkoľvek zmene v chemickom priemysle chýba. A to je prekvapivé, pretože hlavná surovina v priemysle – ropný olej – sa míňa. Takmer 90 % výrobkov vyrobených v chemickom priemysle – plasty, pracie a čistiace prostriedky, kozmetika, lieky a náterové hmoty – sú založené na ropných derivátoch. Ale môže priemysel fungovať bez týchto obmedzených fosílnych zdrojov? Áno, hovorí chemik a podnikateľ Hermann Fischer. Vedie kampaň za ekologicky šetrnú chemickú výrobu už viac ako 30 rokov – s rastlinnými olejmi, živicami, škrobom, cukrami, farbivami a vláknami ako alternatívou k rope.
16:20 KĽUD V TROJUHOLNÍKU SMRTI, Slovensko
Dokumentárny film o divadle (KĽUD) z východného Slovenska bojujúcom svojským spôsobom so znečistením životného prostredia v regióne nazývanom “trojuholník smrti”.
17:00 TERRA X: DIVÁ PLANÉTA, 1. DIEL VULKÁNY, Nemecko
1900 sopiek na celom svete je považovaných za aktívne. Mnohé z nich, ako napríklad hora Nyiragongo v Demokratickej republike Kongo, nie sú veľmi známe. V nadmorskej výške 3500 m vrie a buble horúce lávové more pri teplote 1000 ° C. Každý deň táto sopka vychrlí toľko oxidu siričitého, ako všetky ostatné sopky na zemi spolu. A ako by toho nebolo dosť, jazero Kivu s rozlohou 2500 m2 je v jej tesnej blízkosti a obrovské množstvá oxidu uhličitého a metánu sa nazhromaždili v jeho hlbinách. V stávke sú milióny ľudských životov.
17:45 OZAJSTNÝ DINGO, Rakúsko
Film zachytáva pravdepodobne najkontroverznejšieho psa na svete. Ani veľký zlý vlk sa nevyrovná austrálskemu dingovi, pokiaľ ide o strach a nenávisť. Dingo je koniec koncov považovaný za “zabijaka detí” a mnohí Austrálčania ho nenávidia. Ale je toto vnímanie dinga správne? Prvýkrát vôbec si filmový štáb kladie za cieľ zistiť, čo to znamená byť dingom.
18:40 MADAGASKAR – KRAJINA CHAMELEÓNOV, Dánsko
Osobné skúsenosti oceneného režiséra voľne žijúcej prírody Adama Schmedesa s Madagaskarom a ohromujúce bohatstvo druhov chameleónov, ktoré sa nikde inde na svete nevyskytujú. Cesta do najodľahlejších častí džungle a do dilemy chudoby – obchodu so vzácnymi druhmi chameleónov.
19:35 PURPUROVÉ ŽENY, Francúzsko
Ženy kmeňa Himba, krehké, a napriek tomu odvážne, v nepriateľskom prostredí. Svoje vedomosti a rodinné tradície odovzdávajú mladším generáciám. Sú pamäťou kmeňa. Čo prinesie budúcnosť ľuďom kmeňa Himba?
20:30 SZIGETKÖZ – VNÚTROZEMSKÁ DELTA DUNAJA, Maďarsko
V západných pohraničných oblastiach Maďarska sa život zrýchlil – všade sa tam nachádzajú veterné mlyny, diaľnice, veľké mestá a priemyselné parky. Napriek tomu, čosi sa medzi nimi skrýva. Ide o obrovský aluviálny nános v tvare kužeľa s malými dedinkami, lesmi a riečnymi ramenami. Na jednej strane tejto oblasti je dnešný Szigetköz. Dunaj, tečúci z Álp a Karpát, urobil z tejto vnútrozemskej delty unikát v Európe. V súčasnosti rieka nemôže zmeniť svoj tok tak voľne, ako to bývalo za starých čias. K rozhodujúcej zmene prišlo asi pred dvadsiatimi rokmi s odklonom toku a s výstavbou vodnej elektrárne Gabčíkovo. Keď to vidíme, vynorí sa otázka: dokáže si fauna zachovať svoju ??pôvodnú rozmanitosť?
15:00 ŠOU S MYŠOU: NEPTÚNOVA TRÁVA, Nemecko
Christoph objaví na pláži malé nadýchané guľôčky Neptúnovej trávy. Nielen on sa pýta sám seba, čo by sa dalo s týmto materiálom robiť. Architekt Meier zistil, že Neptúnova tráva môže byť veľmi dobrým stavebným materiálom. Vzhľadom k tomu, že je veľmi hustá a nehorľavá, dá sa veľmi dobre použiť na izoláciu domov.
15:05 PRÍČINY POVODNÍ V ANGLICKU 2014, Slovensko
Krátky dokument o príčinách povodní prináša jasné dôkazy o tom, že na vine nie sú extrémne zrážky v krajine, ale nesprávny spôsob hospodárenia na poľnohospodárskej pôde. Kolesami traktorov zhutnená pôda nedovolí vsiaknuť dažďovej kvapke tam kde dopadne. Potvrdil to aj jednoduchý test priamo v teréne na poliach.
15:10 LETOKRUHY, Slovensko
Príbeh dvoch mladých žien žijúcich v dvoch odlišných svetoch. Samota alebo dav? Účinnosť melódie postavený proti významu ticha. Jana a Hanna. Život jednej je zrkadlovým odrazom života tej druhej. Kto je väčší tvorca? Príroda alebo človek? Je umenie um, či umelosť?
15:30 HUCULSKÁ DUŠA MURÁNSKEJ PLANINY, Slovensko
Dokument charakterizuje silného, húževnatého koňa hucula a jeho divokú dušu v spätosti s človekom a prírodou v Národnom parku Muránska planina. Krátky film podáva informácie aj o iných územiach či chovateľoch, pre ktorých sa hucul stal nenahraditeľným spoločníkom.
15:50 NEBEZPEČENSTVO NAD HLAVAMI: DRÔTY VYSOKÉHO NAPÄTIA, Írsko
V tomto modernom príbehu Dávida a Goliáša sledujeme Teresu Treacy, ako bojuje proti najväčšej medzinárodnej pološtátnej spoločnosti v Írsku Electricity Supply Board, aby ochránila tisíce stromov, ktoré ručne zasadila.
15:15 OBRI OCEÁNU, Maďarsko
Film predstavuje fascinujúci život lamantína karibského, manty, žraloka veľrybieho a vorvaňa tuponosého prostredníctvom zaujímavých údajov a animácií. Ale ukázalo sa, že tento život je plný nebezpečenstva a zápasov, príčinou ktorých sú ľudia.
15:45 MOKRADE – RAMSARSKÉ LOKALITY NA SLOVENSKU, Slovensko
Štátna ochrana prírody SR. Film predstavuje 14 lokalít na území Slovenska, ktoré boli zaradené do zoznamu medzinárodne významných mokradí v rámci Ramsarského dohovoru.
16:30 OSLIA SÁGA, Arménsko
Dokument o malom ostrove, na ktorom žije 24 000 ľudí, 6 000 oslov, sú tam len 2 autá a 14-ročný víťaz pretekov na osloch, ktorého životným snom nie je nič viac, len mať vlastného osla. Ale život Sheea je plný kontrastov. Je najpopulárnejším, ale aj najchudobnejším chlapcom na ostrove, ktorý je chytený v pasci zodpovednosti za svoju rodinu. Je to kriminálnik rešpektovaný vlastnou komunitou.
17:25 DŽUNGĽA POD VODOU, Nemecko
Film je pozvánkou dotajomnéhoafascinujúcehosveta- do maléhoumeléhojazierkas rozprávkovouhistóriou. Pôvodne bolo vytvorené kvôli ťažbeštrkuanásledneopustené. Teraz tu dochádza k ekologickémuzázraku – k znovuzrodeniu celého neznámeho biotopu – čím vzniká útočiskoprevzácne a ohrozené druhy. Snímky natáčané počas celého roka pomôžu divákoviobjavovaťživotrýbavtákov, ktoréobývajú toto maléjazierkoajeho okolie.
18:20 PIATA ŠTVRŤ – ZMIZNUTÉ MESTO PRAŽSKÉ, Česká republika
Film približuje základné odlišnosti historického vývoja geta od ostatných pražských štvrtí. Zatiaľ čo okolité časti Prahy expandovali navonok, židovské geto vždy rástlo smerom dovnútra. Jeho postupné zahusťovanie nakoniec vytvorilo fantazijný a stiesňujúci svet, ktorý fascinoval G. Meyrinka a F. Kafku.
19:30 HOME / DOMOV, Francúzsko
Dokumentárny francúzskeho fotografa a novinára Yanna Arthusa-Bertranda. Dokument pozostáva zo záberov nakrútených z vtáčej perspektívy. Film bol nakrúcaný vo viac ako 50 štátoch na všetkých kontinentoch. Uvedený bol 5. júna 2009 v kinách po celom svete v rámci Svetového dňa životného prostredia.
15:00 PRECITNUTIE, Slovensko
Téma kožušinových zvierat v príbehu matky a jej mláďaťa.
15:08 PROFESOR A KASKÁDA, Česká republika
Reportáž približuje osud a názory profesora hydrauliky Pavla Nováka, ktorý po okupácii Československa v roku 1968 emigroval do Anglicka. Bol to práve on, kto v šesťdesiatych rokoch skúmal, akú povodeň sú priehrady na Vltave schopné zvládnuť.
15:20 AREKARA – ŽIVOT PO, Francúzsko
Päť svedectiev o apokalyptickej a surrealistickej udalosti.
15:40 NEDAJ SA: ZAČALO TO STROMAMI, Česká republika
Plošné obsadenie parku Gezi v Istanbule ekológmi v stanoch a sympatizujúcou verejnosťou prebiehalo v prvej polovici júna 2013. Brutálny policajný zásah nečakane prebudil masívnu celospoločenskú vzburu a pôvodne lokálna ekologická iniciatíva obletela svet. O Gezi parku jednal 13. 6. parlament EÚ a situáciu ohľadom slobody zhromažďovania riešil aj americký prezident Obama. Pritom environmentálna otázka stále zostáva jednotiacim prvkom širokého hnutia.
16:10 PYGMEJOVIA KMEŇA BAKA, Francúzsko
Pygmejovia, polokočovní lovci a zberači plodov, vyvinuli životný štýl integrovaný do samotného srdca lesa. Ten tvorí ich prirodzené prostredie a ich svet a formuje ich civilizáciu. Je ich matkou živiteľkou a poskytoval im všetko, čo až do dnešného dňa potrebovali. Odteraz je les vydaný napospas nekontrolovanej ťažbe. Úbytok zdrojov biodiverzity ničí kultúru Pygmejov a núti ich usadiť sa. Ich tradičný životný štýl pomaly mizne. Ako sa Pygmejovia kmeňa Baka dokážu prispôsobiť?
16:50 PRÍRODA POD PAĽBOU, Nemecko
Vojenské útoky majú alarmujúce dôsledky pre náš ekosystém. Rádioaktívne, kontaminované životné prostredie, mnoho miliónov ton munície v našich oceánoch, toxické pôdy, desať percent globálnych emisií uhlíka – vojenská stopa je obrovská. Od prvej svetovej vojny až do súčasnosti je príroda pod paľbou.
17:35 TERRA X: EXPEDÍCIA NEMECKO: CESTA ČASOM NAPRIEČ 500 MILIÓNMI ROKOV, Nemecko
Od vzdialenej samoty Waddensee – pobrežnej časti Severného mora – cez centrálne pahorkatiny Nemecka až po majestátne Alpy – krása nemeckej krajiny je jedinečná. Ale ako sa Nemecko stalo tým, čím je dnes? Vydávame sa na cestu za poznaním do minulosti, aby sme pochopili, ako sa za 500 miliónov rokov vyvíjala naša zem a Nemecko. Sprievodcom cez 500 miliónov rokov je Colin Devey, profesor geológie na Geomar Kieli. Z expedičného hangáru vedie divákov pomocou digitálneho glóbusu cez geologické obdobia.
18:20 FARMÁR A JEHO PRINC, Nemecko
Film zachytáva princa Charlesa, ktorého víziou je nakŕmiť svet prostredníctvom ekologického poľnohospodárstva a vyliečiť poškodenú prírodu. Spolu s charizmatickým správcom farmy Davidom Wilsonom sleduje tento cieľ už 30 rokov. Ich farmárčenie má mimoriadny úspech a teraz farmári z celej Veľkej Británie cestujú do vojvodstva Home Farm nabrať odvahu a vedomosti, ktoré potrebujú, aby sa sami zmenili na ekologických.
19:15 ZOBÁK A MOZOG, Nemecko, Nový Zéland
Nové zázraky vo svete športu zvierat. Dokument skúma dvoch z najmúdrejších tvorov v živočíšnej ríši. Podstatou filmu je kontrast medzi vtipnými a vrtkými papagájmi druhu nestor kea a pomerne vytrvalými a trpezlivými vranami, ale aj kontrast medzi divokou, nedotknutou prírodou a množstvom náročných a zábavných testov inteligencie.
20:10 PODVODNÍCI S EMISIAMI, Dánsko
Hĺbkové skúmanie sveta emisií, uhlíkových kreditov a podvodníkov.
15:00 NÁSTUP, Taliansko
Krátky dokument opisuje opustenie horskej dedinky v Taliansku, blízko francúzskych hraníc. Skúma skutočné potreby a priania samotných obyvateľov, ktorí si želajú opätovné oživenie malej dediny, ktorá predstavuje len jednu z mnohých opustených a zanedbávaných regionálnymi a národnými inštitúciami. Mockument je fikcia tváriaca sa ako dokument.
15:11 CESTA ZA ZLATOM, Česká republika
Hojnosť prírodného zlata bývala od historických čias pýchou Čiech i Moravy. Hľadať ho znamená poznávať podstatu neživej prírody premenlivú v geologickom i ľudskom čase. Nález zlata s panvicou v ruke v riečnom štrku nám najskôr dá okúsiť, ako chutí zlatá horúčka na vlastnej koži, a potom nám môže pomôcť porovnať relatívnu hodnotu zlata a vecí, ktoré nás v živote obklopujú.
15:30 PLAČ VEĽRÝB, Slovensko
Veľryby sa stali symbolom nezmyselného ľudského plienenia prírody a príkladom bezohľadného zneužitia technického pokroku. Ich stavy neboli zdecimované kvôli tomu, aby sa ľudia nasýtili. Boli masovo zabíjané, aby sa z ich tiel vyrábali priemyselné oleje, krmivo pre domáce zvieratá, či dokonca hnojivo. Napriek všeobecnému zákazu lovu stále sú krajiny, ktoré pokračujú v ich zabíjaní. Ak dopustíme, že z oceánov zmizne spev veľrýb, potom zostane Zem iba miestom pre posledný plač. Plač ľudí.
16:00 STROJ ČASU – ČASŤ 3: V LESE, Maďarsko
3. časť 3-dielneho dokumentu o zmenách biotopov a o voľne žijúcich živočíchoch v Karpatskej kotline v dobe ľadovej a po nej, približne počas posledných 20 000 rokov, spájajúci v sebe realitu s fantáziou. Profesionálny hudobník, amatérsky prírodovedec a fanatický používateľ tabletov Livius Varga kvôli aktivácii novej aplikácie Time-hop vo svojom tablete opustil civilizáciu a utiahol sa do prírody. Svoje dočasné bydlisko vytvoril pod skalnatými vrcholmi Karpát, medzi rákosím jedného z najväčších jazier Karpatskej kotliny a pod klenbami stáročného obrieho duba. Jeho cesty do minulosti začínajú stlačením tlačidla konkrétnej aplikácie. Snaží sa sledovať a zachytiť svojimi špeciálnymi kamerami biotopy, ktoré existovali okolo neho pred niekoľkými tisíckami rokov. Aplikácia Time-hop začína pred 15 000 rokmi v Karpatoch a končí v súčasnosti hlboko pod zemou, v úžasných jaskyniach.
16:30 EXPERIMENT TIGER, Nemecko
Pytliactvo a ničenie prirodzeného prostredia tigra sú hlavnými dôvodmi, prečo ich populácia vo voľnej prírode poklesla o desivých 96 % – na zhruba 4000 jedincov. Indickí ochrancovia prírody sa ich snažia chrániť pomocou jedinečného experimentu. Tigrie siroty sú vychovávané zamestnancami lesného odboru a znovu navrátené do Národného parku Panna. Ide o prvú takúto snahu na svete. Budú sa tieto tigre správať rovnako ako ich voľne žijúci bratia, nestanú sa agresívnymi voči ľuďom alebo dokonca ľudojedmi?
17:00 KÚZLO RYBNÍKA FARÁŘ, Česká republika
Pri obci Bitovany leží malý nenápadný rybník. Vďaka výskytu vzácnej rastliny kotvici plávajúcej je veľmi významnou štátom chránenou prírodnou pamiatkou. S chovom kaprov sa tu hospodárilo už odpradávna. Chov rýb však ukončil zlý technický stav hrádze a napúšťacieho zariadenia. Život sa vo vode začal vyvíjať len vďaka prírode. V krištáľovej vode žije plno drobných živočíchov. Časť filmu sa venuje aj kotvici, rybám a všetkému živému pod vodou i na brehoch rybníka. Čo sa stane, keď človek svoje aktivity v rybníku obnoví? Práve o tom rozpráva unikátny dokumentárny film.
17:35 VLČIE HORY, Slovensko
Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území.
18:25 QUARKS & CASPERS: 7 VECÍ, KTORÉ MUSÍTE VEDIEŤ O ODPADE, Nemecko
My jednoducho radi produkujeme odpadky. Celý deň odhadzujeme veci, či už potravinový odpad, plasty alebo papier. Priemysel produkuje toxický odpad, látky znečisťujúce ovzdušie, dokonca aj rádioaktívny odpad. Náš moderátor Ralph Caspers ukazuje, akým spôsobom sa odpadky sa vracajú, ako to ovplyvňuje naše životy, kedy sú nebezpečné a kedy prinášajú zisk.
19:20 SILA MOČU, Francúzsko
Napriek svojej dôležitosti moč zostáva tabu. Používa sa v lekárstve na liečebné účely, v technológii ako zdroj energie, zdroj surovín a priemyselných hnojív. Napriek postupnému úspechu moču jeho filmovanie by mohlo spôsobiť mierny škandál. Aby filmári uspokojili záujmy diváka bez znechutenia, vždy, keď to bolo možné, použili termovíziu, mikroskopické a vysokorýchlostné kamery.
20:15 STOPY NA HREBENI, Slovensko
Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Spája ich krásny, logický, dlhý hrebeň. Je na ňom viac než 130 vrcholov, veží a štítov. Prejsť celým týmto hrebeňom v zime bez akejkoľvek podpory, bez obchádzania štítov či zliezania do dolín bolo a stále je veľkou výzvou. Dvaja kamaráti tu zažijú príbeh, ktorý sa doposiaľ nepodaril žiadnemu družstvu. Je to príbeh odvahy i strachu, silnej túžby i beznádeje, vytrvalosti aj bolesti, ale hlavne priateľstva. Film Pavla Barabáša.
15:00 PARK ZVIERAT, Demokratická republika Kongo, Taliansko
Od roku 1996 je Demokratická republika Kongo v nepretržitom vojnovom stave. Na východnej hranici krajiny leží najstarší park afrického kontinentu Národný park Virunga. Hlavnou prioritou vedenia parku je ochrana prírody a za účelom dosiahnutia tohto cieľa rangeri pália dediny, zabíjajú mužov a znásilňujú ženy.
15:10 DRAHÉ VERSUS LACNÉ – OBCHOD SO ŠATAMI, Nemecko
Johannes si kúpil dve nové tričká. Tie vyzerajú skoro rovnako. Avšak, zatiaľ čo jedno tričko stálo menej ako 5 eur, druhé takmer 50. Ako to, že je to tak? Je drahé tričko o toľko lepšie ako to lacné? Alebo sú vysoké ceny len zlodejstvom? Johannes si kladie za cieľ hľadať odpovede.
15:20 LÚČ VĎAKY, Irán
Dokument zachytáva život pastiera, ktorý žije v horskej oblasti Kalar. Pozná bylinkyaich vlastnosti. Používa ich na prípravu bylinných liekov. A objaví spôsob záchrany týchto rastlín.
15:40 KEĎ SLONY TANCUJÚ, UDUPÚ TRÁVU, Holandsko
Na tradičnej svadbe v Kambodži získame obraz o dramatickej situácii mnohých malých kambodžských rodinných fariem. Každý deň veľké zahraničné firmy skupujú poľnohospodársku pôdu, sľúbené pracovné príležitosti však nevznikajú a farmári sa ocitajú bez pôdy a príjmov. Mnohí z nich cestujú za lepším životom do susedného Thajska. Od roku 2003 viac ako 400 000 Kambodžanov bolo vyhnaných zo svojej krajiny v dôsledku zaberania pôdy.
16:05 VO VETRE KOPÝT, Slovensko
Dokumentárny film ukáže netradičný a vo svete ojedinelý chov koní vo voľnej prírode. Predstaví ich život vo všetkých ročných obdobiach v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja v spojitosti s prírodou. Sprístupní jedinečnosť týchto vzácnych biotopov s faunou a flórou, na ktorú má muránsky kôň, ako nepôvodný živočíšny druh tohto prostredia, výrazný pozitívny vplyv.
16:40 BEKENDOR, Ukrajina
Film zachytáva zvláštny svet rybárskej dediny Bekendor (Odeská oblasť, Ukrajina) s jej každodennými radosťami a starosťami, pokojným životom a odvážnymi postavami, skutočnými ľudskými cnosťami a každodenným zápasom s morom.
17:15 AKO SVÄTOJÁNSKE MUŠKY, Taliansko
V roku 1981 Pinochet sprivatizoval takmer všetky čílske vodné zdroje a počas nasledujúcich tridsiatich rokov boli práva na vodu predané veľkým spoločnostiam a korporáciám vyrábajúcim elektrickú energiu. V súčasnosti výstavba piatich veľkých priehrad ohrozuje čílsku Patagóniu. Film rozpráva príbehy troch čílskych žien, ktorých životy boli buď zničené, alebo budú negatívne ovplyvnené výstavbou priehrad
18:00 EXPEDÍCIA STREDOZEMNÉ MORE: POSLEDNÍ SVOJHO DRUHU, Nemecko
Región Stredozemného mora je stále rajom, pokiaľ ide o biodiverzitu. V tejto zemepisnej oblasti žije viac ako 16 000 endemických druhov. Je tu však silný tlak a stále ďalšie druhy sú ohrozené vyhynutím, a to nielen na súši, ale predovšetkým v mori. Obri, ako je až 6 m dlhý piliar veľký, sú navždy preč. Tulene, veľryby a delfíny bojujú o prežitie. V Iónskom mori, medzi Talianskom a Gréckom, náš tím hľadá posledné exempláre. Na svojej výskumnej lodi sa plaví okolo plávajúcich zvyškov plastov a pláží plných odpadkov. Avšak na ostrove Zakynthos sa tímu podarí pozorovať morské korytnačky, ktoré kladú vajíčka na preplnených plážach – medzi opitými zabávajúcimi sa ľuďmi. Tím sa pokúša zistiť viac o najvzácnejších cicavcoch Stredozemného mora, o tuleňoch. Po týždňoch hľadania filmári nachádzajú doteraz neznámu kolóniu tuleňov na pustom ostrove, s takmer 40 najväčšími živočíchmi, aké vôbec boli nájdené.
18:50 LEGENDÁRNE BIELE ŽREBCE, Rakúsko
Film rozpráva storočný príbeh o svetoznámych lipicanoch od ich počiatkov v staroveku až po ich úlohu v modernom svete – v španielskej jazdeckej škole a na alpských pastvinách v okolí hradu Piber. Film zachytáva ročný cyklus, počas ktorého sa narodia žriebätá, kobyly oddelia od mláďat a mladé žrebce sú trénované, aby sa stali hviezdami. Režisér Michael Schlamberger zachytáva väzby medzi koňom a človekom, individuálny vzťah, ktorý je unikátny u každého lipicana a jeho jazdca.
16:00 VIANOČNÝ STROMČEK – HONBA ZA NORMANDSKOU JEDĽOU, Nemecko
Vianočný stromček je tovar, o ktorý je veľký záujem. V Európe sa ročne predá asi 70 miliónov vianočných stromčekov. Mnoho z nich pochádza z Dánska, kde sa pestujú prevažne kaukazské jedle. Ich semená rastú v okolí malého provinčného mesta Ambrolauri v Gruzínsku. Dokonca aj dnes sa šišky kaukazských jedlí zbierajú veľmi dobrodružným spôsobom. Odvážni robotníci sa vyšplhajú až na vrchol stromov, kde možno nájsť šišky. Táto práca je veľmi náročná a nebezpečné, pretože jednotlivé stromy rastú do výšky 30 až 60 m. Napriek tomu len málokto používa bezpečnostný pás alebo helmu, pretože sú príliš drahé. Hoci ťažké nehody sú bežným javom, ľudia nemajú inú možnosť, pretože sú plne závislí od tejto práce.
17:00 A-LI 88, Taiwan
Režisér navštívil Alishan po tajfúne Morakot a pôvodne zamýšľal zachytiť nepriaznivé následky, ktoré mal na Alishan, ale ocitol sa v lese plnom mýtov, zázrakov a klamstiev, ktorý začal filmovať. V týchto príbehoch vidieť paralelu s príbehom Wu Fenga, legendárneho muža v červenom plášti. Kým režisér si pôvodne myslel, že vláda prehodnotí využívanie pôdy a lesa v Alishane, tá sa jednoducho pustila do rekonštrukcie cesty v Alishane, aby pritiahla turistov do kopcov vo veľkých turistických autobusoch. Čím širšie cesty stavajú, tým viac škôd zapríčiňujú. Zdá sa, že vláde nezáleží na udržateľnom hospodárení s pôdou. Počas filmovania režisér nenachádza žiadny logický plán, ale cíti len rozpaky v Alishane, pretože duch Wu Fenga, ktorý kedysi strašil v lese, ho nikdy neopustil.
18:00 SYN ZEME, Čína
Zatiaľ čo aj naďalej sa vyskytujú klimatické katastrofy a zemetrasenia, a suchá, búrky a fujavice ohrozujú náš život v posledných rokoch, čínska ekonomika dosiahla veľký nárast, ktorý však spôsobil sériu problémov v životnom prostredí. Došlo k zmenšeniu plochy lesov, degradácii trávnych porastov, znečisteniu ovzdušia, znečisteniu vôd, topeniu ľadovcov, otepľovaniu podnebia, čo vážne postihuje bežný život ľudí.
19:00 ÉRA HLINÍKA, Nemecko
Hliník je fascinujúci kov – ľahký, nehrdzavejúci a ľahko sa spracováva. Je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Ale do centra verejného záujmu sa dostávajú aj kritické hlasy: na výrobu hliníka treba veľké množstvo zdrojov a energie. Ťažba môže viesť k ekologickým katastrofám značných rozmerov, ako sa to stalo v Maďarsku takmer pred rokom. Navyše, vedci majú podozrenie, že toxický účinok hliníka by mohol mať vplyv na moderné civilizačné ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a alergie.