SK EN

EKOFEST 2014  Trnava

Prehliadka súťažných filmov 20. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2014

PIATOK 20.6.2014 – kino Hviezda, vstup BEZPLATNÝ

1. pásmo (8:00 – 9:35)

Voda je život, Slovensko 26´
Film ponúka nielen dôležité informácie o problematike vody, ale aj množstvo záberov zo zaujímavých lokalít neprístupných pre bežného človeka. Výpovede odborníkov sú kombinované s výpoveďami laikov, ktorí pri svojej každodennej práci prichádzajú do kontaktu s vodou v jej rôznych podobách. Film má potenciál zaujať hlavne laickú verejnosť a školskú mládež.

PRECITNUTIE, Slovensko 7´
Téma kožušinových zvierat v príbehu matky a jej mláďaťa.

OHROZENÉ VČELY, Švajčiarsko 8´
Animovaný film. Môj dedko mi rozpráva príbeh, ktorý sám vymyslel, a žiada ma, aby som natočil o ňom film. Kvôli znečisteniu, pesticídom a ďalším toxickým látkam sa včela rozhodne opustiť úľ a hľadá lepšie miesto pre život.

MLÁĎATÁ, Slovensko 26´
Labute a Medvedík nezbedník - dve časti zo seriálu pre deti zo života mláďat vo voľnej prírode Slovenska.

ŠIKULKOVIA ZO ŠKŘIPOVA, Česká republika, 28´
V obci Skřipov býva približne tisíc obyvateľov a samí šikulovia. Niektorí z nich chodia do miestnej základnej školy, ktorú navštívili Jana s Ivom. Dali hlavy dokopy a vytvorili originálne výrobky z recyklovateľných materiálov, napr. peňaženku, autíčko, obelisk z PET fľaše a originálny kvet z papierových roličiek.

2. pásmo (10:00 – 12:17)

ŽENA, KTORÁ CHRÁNI STROMY, Slovensko, 12´
Portrét ženy, ktorá celý život obetovala záchrane stromov.

ZOBÁK A MOZOG, Nemecko, Nový Zéland, 52´
Nové zázraky vo svete športu zvierat. Dokument skúma dvoch z najmúdrejších tvorov v živočíšnej ríši. Podstatou filmu je kontrast medzi vtipnými a vrtkými papagájmi druhu nestor kea a pomerne vytrvalými a trpezlivými vranami, ale aj kontrast medzi divokou, nedotknutou prírodou a množstvom náročných a zábavných testov inteligencie.

LETOKRUHY, Slovensko, 20´
Príbeh dvoch mladých žien žijúcich v dvoch odlišných svetoch. Samota alebo dav? Účinnosť melódie postavený proti významu ticha. Jana a Hanna. Život jednej je zrkadlovým odrazom života tej druhej. Kto je väčší tvorca? Príroda alebo človek? Je umenie um, či umelosť?

DIVOČINY, Česká republika, 53´
Staré divočiny hlavne v Európe nenávratne zmizli, ale v súčasnej dobe sa objavujú snahy o ich opätovné vzkriesenie. Diváci uvidia beskydské hrebene, ale aj Žofínsky prales. Unikátnym vizuálnym spôsobom sú tu zobrazené veľké šelmy a zubry, ktoré autor symbolicky vypustil do divočiny. Ako filmár si mohol dovoliť vytvoriť kinematografickú podobu divočiny, v ktorej sa znovu stretávajú kedysi vyhubení tvorovia.

3. pásmo (15:30 – 18:30 )

PRÍČINY POVODNÍ V ANGLICKU 2014, Slovensko, 5´
Krátky dokument o príčinách povodní prináša jasné dôkazy o tom, že na vine nie sú extrémne zrážky v krajine, ale nesprávny spôsob hospodárenia na poľnohospodárskej pôde. Kolesami traktorov zhutnená pôda nedovolí vsiaknuť dažďovej kvapke tam kde dopadne. Potvrdil to aj jednoduchý test priamo v teréne na poliach.

PODVODNÍCI S EMISIAMI, Dánsko, 57´
Hĺbkové skúmanie sveta emisií, uhlíkových kreditov a podvodníkov

SYN ZEME, Čína, 60 ´
Zatiaľ čo aj naďalej sa vyskytujú klimatické katastrofy a zemetrasenia, a suchá, búrky a fujavice ohrozujú náš život v posledných rokoch, čínska ekonomika dosiahla veľký nárast, ktorý však spôsobil sériu problémov v životnom prostredí. Došlo k zmenšeniu plochy lesov, degradácii trávnych porastov, znečisteniu ovzdušia, znečisteniu vôd, topeniu ľadovcov, otepľovaniu podnebia, čo vážne postihuje bežný život ľudí.

VITAJTE VO FUKUŠIME, Belgicko, 59´
Rok každodenného života niektorých japonských rodín v Minamisome 20 km od poškodenej jadrovej elektrárne Fukushima Daiichi. Režisér rozpráva o udalostiach po katastrofe, aby sa deti na ne neskôr rozpamätali. Ale aktuálny stav jadrovej elektrárne stále vyvoláva hrozby. Kufre a bandasky s benzínom sú stále pripravené, ak by bolo treba čo najrýchlejšie odísť v prípade nového zemetrasenia alebo cunami.

4. pásmo (19:00 – 21:38)

POLÁRNIK, Slovensko 57´
Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak, má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.

Trailer k filmu tu: http://www.k2studio.sk/filmy/polarnik

STOPY NA HREBENI, Slovensko, 53´
Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Spája ich krásny, logický, dlhý hrebeň. Je na ňom viac než 130 vrcholov, veží a štítov. Prejsť celým týmto hrebeňom v zime bez akejkoľvek podpory, bez obchádzania štítov či zliezania do dolín bolo a stále je veľkou výzvou. Dvaja kamaráti tu zažijú príbeh, ktorý sa doposiaľ nepodaril žiadnemu družstvu. Je to príbeh odvahy i strachu, silnej túžby i beznádeje, vytrvalosti aj bolesti, ale hlavne priateľstva.

VLČIE HORY, Slovensko, 48´
Toto je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti. Táto krajina bola v minulosti známa ako "Vlčie hory“.
Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území.
Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi. Dávni ľudia kedysi uctievali vlka a žili s ním bok po boku. V neskorších storočiach lovci lovili vlkov, až na pokraj ich vyhubenia a poľnohospodári zaberali stále viac a viac pôdy. Iba najodolnejšie rastliny a živočíchy prežili tento nápor. Dnes zaznamenáva Erikov tím vzácny portrét divočiny, akoby znovuzrodenej z popola a odhaľuje tento jedinečný ekosystém.
Filmujú zubry, obrie bylinožravce, ktoré sa kedysi potulovali rozsiahlou divočinou, šelmy, ktoré opäť oživili túto lesnú krajinu a mnoho ďalších druhov, ako sú ďatle či salamandry. Natáčajú bobry stavajúce hrádze a jazierka, ktoré umožnia život obojživelníkom a hmyzu, jelene šantiace v lese počas párenia, ale aj medvede pri veľkolepej rieke San pri ich každodennej snahe nájsť potravu. Zachytávajú húževnatosť zvierat v boji o prežitie v drsnej mrazivej zime. A spomedzi týchto tajuplných zvierat sa filmárom konečne podarilo zachytiť vlka - najplachejšie zviera zo všetkých.
Tento film ponúka cestu späť do čias, kedy európska divočina bola naozaj divoká a živá organická jednotka. Ponúka tiež možnosť pozrieť sa do očí tvorom, s ktorými sme kedysi žili spolu v našej spoločnej minulosti. Toto je život vo „Vlčích horách ".
Trailer k filmu tu: http://www.arollafilm.com/sk/produkt/84-vlcie-hory

SOBOTA – 21.6.2014, hotel Koliba – Salónik (na prízemí), vstup BEZPLATNÝ

NEDAJ SA: ZAČALO TO STROMAMI, Česká republika, 27´
Plošné obsadenie parku Gezi v Istanbule ekológmi v stanoch a sympatizujúcou verejnosťou prebiehalo v prvej polovici júna 2013. Brutálny policajný zásah nečakane prebudil masívnu celospoločenskú vzburu a pôvodne lokálna ekologická iniciatíva obletela svet. O Gezi parku jednal 13. 6. parlament EÚ a situáciu ohľadom slobody zhromažďovania riešil aj americký prezident Obama.

ZELENÁ HLIADKA, Slovensko 11´
Nahliadnite do sveta ľudí, ktorí robia pre svoje mesto viac ako je bežné.

MOBILITA V MESTE,  Slovensko, 4´
Názorná deklarácia zabratého priestoru v meste rôznymi druhmi dopravy (bicykle, autá, MHD).

PRÍRODA POD PAĽBOU, Nemecko, 44´
Vojenské útoky majú alarmujúce dôsledky pre náš ekosystém. Rádioaktívne, kontaminované životné prostredie, mnoho miliónov ton munície v našich oceánoch, toxické pôdy, desať percent globálnych emisií uhlíka - vojenská stopa je obrovská. Od prvej svetovej vojny až do súčasnosti je príroda pod paľbou.

FARMÁR A JEHO PRINC, Nemecko, 52´
Film zachytáva princa Charlesa, ktorého víziou je nakŕmiť svet prostredníctvom ekologického poľnohospodárstva a vyliečiť poškodenú prírodu. Spolu s charizmatickým správcom farmy Davidom Wilsonom sleduje tento cieľ už 30 rokov. Dnes farmári z celej Veľkej Británie cestujú do vojvodstva Home Farm nabrať odvahu a vedomosti, ktoré potrebujú, aby sa sami zmenili na ekologických.

CHÉMIA NA RASTLINNEJ BÁZE, Nemecko, 29´
Takmer 90 % výrobkov vyrobených v chemickom priemysle - plasty, pracie a čistiace prostriedky, kozmetika, lieky a náterové hmoty - sú založené na ropných derivátoch. Môže priemysel fungovať bez týchto obmedzených fosílnych zdrojov? Áno, hovorí chemik a podnikateľ Hermann Fischer. Vedie kampaň za ekologicky šetrnú chemickú výrobu už viac ako 30 rokov.