Kateřina Javorská (Slovenská republika)
Kateřina Javorská v yštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pracovala ako dramaturgička v Slovenskej televízii, kde sa venovala najmä tvorbe pre deti a mládež. Je podpísaná pod stovkami programov, k najúspešnejším patril seriál Poďte s nami, či Od Kuka do Kuka. Vytvorila tiež prvý televízny ekologicko-zábavný seriál magazínov pre deti Tak i Tak. Ako scenáristka napísala večerníčkové seriály (Príbehy koníka Mateja, Novinárske rozprávky), magazíny aj scenáre dokumentov a hraných príbehov. Tvorbe sa venuje aj teoreticky, organizovala aj moderovala mnohé semináre a workshopy, ktoré sa zaoberali fungovaním televízie verejného záujmu, audiovizuálnou tvorbou pre deti a mládež, ako aj tvorbou dokumentárnych filmov s environmentálnym zameraním.
Je členkou Slovenského syndikátu novinárov – Klubu filmových novinárov a Únie slovenských televíznych tvorcov, ktorej bola od roku 2001 do roku 2011 predsedníčkou. Je držiteľkou Ceny ÚSTT a Literárneho fondu za dlhoročný prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnym zameraním. Prednáša na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde vedie Katedru filmovej dramaturgie a scenáristiky. Členkou medzinárodnej poroty Envirofilmu je po štrnásty raz.
Steve Loveček Lichtag (Česká republika)
Steve Lichtag, nositeľ prestížnej ceny Ministerstva životného prostredia Českej republiky, je rodák zo Znojma. Vyrastal v rodine vojenského pilota. Po absolvovaní Literárneho a dramatického konzervatória v Brne pôsobil ako herec v divadlách v Karlových Varoch a v Jihlave, účinkoval vo filmoch aj v programoch Českej televízie. V roku 1979 odišiel do USA, vyučoval herectvo na Florida Academy of Dramatic Arts a tam tiež začal spolupracovať s divadlom Ta Fantastika.
Od roku 1986 sa venuje výhradne filmu. V roku 1988 nakrútil v juhovýchodnej Ázii významný trojdielny dokument Quo Vadis Cambodia a v rokoch 1989 - 1991 vo vtedajšom ZSSR šesťdielny dokumentárny seriál o gulagoch Sibír – krajina žiaľu, krajina nádeje. Od roku 1995 priebežne realizoval šesťdielne tematické dielo Hľadanie krištáľového sveta a neskôr slávny dokument Carcharias – Veľký biely, ktorý mal v roku 2001 premiéru na NBC. V roku 2004 nakrútil ďalší úspešný film Tanec modrých anjelov. Film mal celosvetovú premiéru na Envirofilme 2004 a stretol sa s veľkým ohlasom publika nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj vo svete a nepochybne tiež prispel k vstupu Českej republiky do Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC).
Filmom Prapodivný svet z roku 2006 Steve Lichtag poukázal na kontroverzný legálny lov rýb elektrickým prúdom v českých riekach. V tom istom roku dokončil film Mýtus menom žralok, kde sa opäť vracia k téme veľkých bielych žralokov.
Napísal knihu Čakanie na bielu smrť (2002), ktorá sa na českom knižnom trhu rekordne rýchlo stala bestsellerom, úspešná je aj jeho druhá kniha Tanec modrých anjelov (2006).
Steve Lichtag založil Medzinárodný filmový festival Voda – more – oceány (2004) a je prezidentom nadácie Crystal Planet, zameranej na ochranu podvodnej fauny a flóry. V roku 2007 sa stal ôsmym držiteľom prestížnej ceny KANTUTA udeľovanej pod záštitou Ministerstva kultúry ČR. Ďalšími úspešnými dokumentmi Steve Lichtaga sú Zajatci bieleho boha (2008) a Poslední lovci (2010). Jeho zatiaľ posledným dokončeným filmom je celovečerný 3D film Aldabra (ostrov v západnej časti Indického oceánu), ktorý v roku 2015 uvedie do kín spoločnosť Disney.
V súčasnosti Steve Lichtag pripravuje ďalší celovečerný koprodukčný film Cauldron of life, na ktorom spolupracuje s mnohými významnými tvorcami, najmä s dvojnásobným držiteľom Emmy Awards, kameramanom Davidom Hannanom z Austrálie. Tento film bude mať premiéru v januári 2015 v Šanghaji.
Členom medzinárodnej poroty Envirofilmu je siedmy raz.
František Palonder (Slovenská republika)
František Palonder po skončení strednej školy pracoval v Slovenskej televízii (STV) ako asistent kamery. Absolvoval moskovský filmový inštitút VGIK, odbor réžia hraného a televízneho filmu (1976 - 1981). V ďalších rokoch pracoval ako interný režisér STV a ako pomocný režisér spolupracoval s Jozefom Bednárikom a Jurajom Jakubiskom. V spolupráci s STV pokračoval aj v rokoch 1980 až 1992, keď pôsobil ako slobodný umelec, režisér, scenárista. V rokoch 2008 - 2010 bol dramaturgom STV v oddelení hudba a zábava. Od roku 2012 je znovu interným režisérom a kreatívnym producentom RTVS.
Pre Slovenskú televíziu nakrútil vyše 500 titulov, veľkú časť z nich pripravil aj scenáristicky a niekoľko ako kameraman. Záber jeho tvorby je široký, od hraných projektov cez dokumentárnu tvorbu, po hudobné a zábavné programy, ale aj šport, vzdelávanie a detské programy. František Palonder je členom Únie slovenských televíznych tvorcov a Grémia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu. Po šiesty raz je členom medzinárodnej poroty Envirofilmu.
William C. Parks (USA)
William Parks je už 36 rokov komerčným potápačom, a to najmä na Floride a Bahamách. Má titul bakalára v oblasti oceánskeho inžinierstva a intenzívne pracuje na ochrane pobrežia proti erózii a na environmentálnych projektoch. Počas štúdia na Floridskej atlantickej univerzite pracoval ako dobrovoľník na záchrane morských korytnačiek, sťahoval ich hniezda na bezpečné miesta a zachraňoval mláďatá, ktoré uviazli na brehu. Jeho potápačské skúsenosti zahŕňajú komerčný lov rýb, podmorskú videografiu pre dokumentárne filmy a pre environmentálne účely, podmorské stavby a vedecký výskum. Bol jedným z hlavných účastníkov pri vývoji plánu manažmentu rybárstva pre floridský priemysel morských tropických rýb, ktorý je jedným z najkomplexnejších svojho druhu a slúži ako vzor pre mnohé krajiny na svete. Bol členom národnej poradnej komisie Florida Keys National Marine Sanctuary Advisory Panel, ktorá vypracovala predpis pre environmentálny manažment súostrovia Florida Keys. Pomáhal pri komplexnej záchrane ostriežotvarej ryby z rodu garupa (Epinephelus itajara) v pobrežných vodách Floridy a USA.
Spolu s manželkou poskytli vláde USA veľmi dôležitú dokumentáciu o zlom zaobchádzaní s rybami z dôvodu používania rybích pascí, čo viedlo k zákazu ich používania v mnohých vodách USA. Pracoval s Dr. Samuelom H. Gruberom a s Biologickou terénnou stanicou na Biminách (Sharklab) na štúdii dospelých žralokov citrónových (Negaprion brevirostris), čo viedlo k úplnej ochrane tohto druhu vo vodách Floridy.
V súčasnosti pokračuje jeho spolupráca s Dr. Gruberom a Dr. Neilom Hammerschlagom z Miamskej univerzity RSMAS na štúdii dospelých žralokov tigrích (Galeocerdo cuvier) pozdĺž Little Bahama Bank a s Dr. Leonidom Morozom z Floridskej univerzity a z Floridského inštitútu pre biodiverzitu na priekopníckom výskume sekvenovania genómu.
Ferenc Varga (Maďarsko)
Meno Ferenca Vargu sa s Envirofilmom spája od samého začiatku, keďže sa ako člen medzinárodnej poroty zúčastnil už jeho prvého ročníka. So svetom filmu nemá po profesionálnej stránke nič spoločné, je odborník z oblasti biológie, geografie a environmentálneho inžinierstva. Tieto odbory študoval na univerzitách v Maďarsku a stali sa akýmsi odrazovým mostíkom jeho 35-ročného pôsobenia v oblasti ochrany prírody. Z pozície odborníka prírodovedca a ochrancu prírody pristupuje k hodnoteniu filmov počas Envirofilmu.
Od roku 1981 pôsobí v rôznych funkciách na riaditeľstve Národného parku Bükk v Maďarsku. Podieľal sa na projektoch ochrany prírody, ochrany životného prostredia a krajiny v rámci Environmentálneho programu. Prípravu a realizáciu mnohých medzinárodných projektov ochrany prírody, medzi ktorými sú aj projekty medzi Slovenskom a Maďarskom, považuje za svoje najväčšie pracovné úspechy. Priraďuje ku nim aj 20-ročnú účasť na Envirofilme.
„Moju pravidelnú účasť na Envirofilme považujem za veľkú česť. Ako člen poroty som spoznal množstvo vynikajúcich filmových odborníkov, našiel som medzi nimi skutočných priateľov. Vždy sa veľmi teším, keď môžem porote poskytnúť odbornú pomoc. Hlboký dojem zanechalo vo mne to, ako sa Envirofilm doteraz úspešne vyvíja, ako stavia do popredia globálne environmentálne otázky a ako dokáže osloviť mládež, laikov, spoločnosť vôbec.“